1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zarrin [17]
3 years ago
5

-11 2/3 x (-4 1/5)=?

Mathematics
1 answer:
qaws [65]3 years ago
6 0

Answer:

49

Step-by-step explanation:

(-11\frac{2}{3} )  * (-4\frac{1}{5} ) = (-\frac{35}{3} )(-\frac{21}{5})

(-\frac{35}{3} )(-\frac{21}{5})=\frac{735}{15}

\frac{735}{15}=49

You might be interested in
Approximate the value of 13√ to the nearest tenths place. Plot the approximation on the number line.
aalyn [17]
The square root of 13 rounded to the nearest tenth is 3.6, so you would plot this somewhere in between 3 and 4 on a number line.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The seaport city that was the scene of thousands of Allied troops being rescued by boats was called _____.
hoa [83]
The name of the city was Dunkirk France.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!! I need Thai answer soon, will mark brainless
olga2289 [7]

Answer:

d. 127.41

hope it helps....

4 0
3 years ago
Im still bad at math
netineya [11]

Answer:Rip

Step-by-step explanation:

R

I

P

3 0
3 years ago
Intercontinental, Inc., uses a perpetual inventory system. Consider the following information about its inventory: July 1, purch
salantis [7]

Answer:

Using weighted average, the cost of goods sold for the sale of 23 units on July 31 is $2,504.70, and the inventory balance at July 31 is $ 1,306.90.

Step-by-step explanation:

Since Intercontinental, Inc., uses a perpetual inventory system, and on July 1, purchased 10 units for $ 910 or $ 91 per unit; on July 3, purchased 15 units for $ 1,590 or $ 106 per unit; on July 14, it sold 20 units; on July 17, purchased 20 units for $ 2,300 or $ 115 per unit; on July 28, purchased 10 units for $ 1,190 or $ 119 per unit; and on July 31, sold 23 units, to determine the average costs and the inventory balance as of July 31, the following calculations must be performed:

(910 +1590 + 2300 + 1190) / (10 + 15 + 20 + 10) = X

5990/55 = X

108.90 = X

108.90 x 23 = 2504.7

(55 x 108.9) - (43 x 108.9) = X

5990 - 4683.10 = X

1306.90 = X

Using weighted average, the cost of goods sold for the sale of 23 units on July 31 is $ 2504.70, and the inventory balance at July 31 is $ 1,306.90.

8 1
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 11. Use an inequality symbol (<, >, 2, =) to compare -26
    12·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (-1,-5) and (2,4).
    6·2 answers
  • Which is an exponential function with a y-intercept of (0, 3)?
    10·2 answers
  • Beau buys a skateboard with a price tag of $82.50. The tax rate is 8%. How much does he pay, including tax
    11·1 answer
  • A seventh grader English Language Arts teacher wants to order book for all seventh grade classes. He wants to determine the favo
    9·2 answers
  • Please answer correctly !!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!
    5·2 answers
  • 3^c=1/27<br><br> Answer and explanation please
    8·1 answer
  • What is the value of the first term in the following arithmetic sequence?
    8·2 answers
  • Find the value of each expression
    15·1 answer
  • A tennis ball is launched straight up from a height of 4 feet with an initial velocity of 64 feet per second. Use the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!