1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
13

Find SP when CP=Rs.400 and proft%=4%

Mathematics
2 answers:
kvasek [131]3 years ago
7 0

Answer:

\boxed{Selling\ Price = Rs.\ 424}

Step-by-step explanation:

Cost Price = Rs. 400

Profit = 4 % of Cost Price

=> \frac{4}{100} * 600

=> 4 * 6

=> Profit = Rs. 24

Now, Selling Price = Cost Price + Profit

Selling Price = 400+24

Selling Price = Rs. 424

olganol [36]3 years ago
7 0

Answer:

Selling price = ₹ 416

Step-by-step explanation:

Cost Price = ₹ 400

Profit% = 4 %

Profit  =  4 % of  cost price

          = \frac{4}{100}*400\\\\

          = 4 * 4

          = ₹ 16

Selling price = Cost price + profit

                    = 400 + 16

                    = ₹ 416

You might be interested in
55% of what number is 30
kolbaska11 [484]

Answer:

16.5

Step-by-step explanation:

this is very true because it is

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide the following complex numbers: (4-i)/(3+4i) ??
frez [133]

The answer is \frac{8}{25} -i\frac{19}{25}

Steps: (<em>in the attachment</em>)↓↓↓↓↓

<em>Hope this helps!!</em>

3 0
3 years ago
A local merchandized car wash can clean 51 vehicles in 1.5 hours. At this rate how many vehicles can the car wash clean in 12 ho
Marianna [84]

Answer:

408 Cars

Step-by-step explanation:

Dividing 12 Hours by 1.5 hour

= 12/1.5 = 8

Now Multiplying 8 by 51

=51 x 8

= 408 cars  

7 0
3 years ago
jack has a bag of fruits if he randomly selects a piece of fruit from the bag it is likely to be an apple what is a possible tha
denpristay [2]

Answer:

So far we know Jack has a bag of fruits and he if he randomly picks up a fruit from he will most likely get an apple. From this, we know that the percentage of an apple being picked is at least above 50%. And since it is likely we know it could be close to a 70 : 30 ratio.

:)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2.5 pounds of grapes cost $2.25 what is the cost per pound
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

$0.9 per pound

Step-by-step explanation:

$2.25 divided by 2.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kiran scored 36 baskets in 1 week. She scored 1/2 of the baskets on the weekend. She scored 1/4 of them on Tuesday, she scored 1
    12·1 answer
  • Ava's credit card balance is $64. If she makes a $25 payment, then charges $79, find the balance on the card.
    14·1 answer
  • What is the answer to this equation<br> g + 5 = 16<br> g=?
    6·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST IF ANSWERED CORRECTLY (SHOW YOUR WORK)
    11·1 answer
  • I got the answer but i need to know how did she get that answer
    10·1 answer
  • (-22) × [(-4) + (-5)] = [(-22) × (-4)] + [(-22) × (-5)] (-22) x [(9)] = [(88)] + [(110)] -198 = 198 QUESTION: Verify the followi
    9·2 answers
  • The sum of two numbers is 79,and their difference is 33
    14·1 answer
  • A cylinder has a height of 13 feet and a radius of 11 feet. What is its volume? Use a ~ 3.14
    15·1 answer
  • What does x equal 3.25-2.5= -9.75+4
    15·1 answer
  • Enter the finite geometric series from its given description, and then enter its sum.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!