127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Class ratio of girls to boys is 3:5
So there are 3 girls and 5 boys in 8 students
If there are 32 students, then 3/(3+5) * 32 = 12 girls, and 5/(3+5) * 32 = 20 boys
Hope it helps you?
Just write I have my own problems to deal with.
Answer:
<h3>constant of proportionality - the constant value of the ratio of two proportional quantities x and y; usually written y = kx, where k is the factor of proportionality.</h3>