Step-by-step explanation:
Slope: −2
y-intercept: (0,1)
Answer:
Just divide the price by the amount
a) 11/26= $0.42 per pound
b) 33/8 = $4.13 per hour
The answer is A , because when you are finding the probability of an object , you are to divide the number of sides the object has which is 4 and put a 1 over the 4 , and you get 1/4
4(x-5)+2
__
4x. _
20 _
2
Your answer is 4x-5+2
Answer:
Josh has 29 coins.
Step-by-step explanation:
Let Terry have x coins then Josh has x + 12 coins.
Together they have x + x + 12 coins so we can form the equation:
x + x + 12 = 46
2x + 12 = 46
2x = 46 - 12 = 34
x = 17, so Terry has 17 coins and Josh has 17 + 12 = 29 coins.