1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
14

Eight oranges cost $1.00. How much will 5 dozen oranges cost?

Mathematics
2 answers:
kaheart [24]3 years ago
6 0
dozen=12\ \ \ \ 5*12=60\\\\ 8\ oranges\ cost\ 1\$\\ 60\ oranges\ cost\ x\\\\ make\ proportion:\\ 8-1\\60-x\\\\cross\ multiplication\\\\ 8x=60\ \ \ | divide\ by\ 8\\\\ x=7.5\$\\\\5\ dozens\ cost\ 7.5\$\\\\
stepladder [879]3 years ago
3 0
5 dozen oranges will cost $7.50.  (Each orange costs 12.5 cents)
You might be interested in
Problem 1: 2x &gt; 4x - 6<br> problem 2: -3r &lt; 10 - r<br> problem 3: 5c - 4 &gt; 8c + 2
Trava [24]
<span>Problem 1: 2x > 4x - 6
                  2x < 6  
                    x < 3

problem 2: -3r < 10 - r
                   -2r < 10
                      r > -5

problem 3: 5c - 4 > 8c + 2
                       3c < -6
                         c < -2</span>
8 0
3 years ago
20 cm
lawyer [7]

The area of the arrow given in the figure is 610 square cm

<h3>Area of composite figure</h3>

The given figure is made up of rectangle and triangle. The area is expressed as:

Area = Area of rectangle + area of triangle

Substitute the given parameters

Area of the arrow = (15*20) + 0.5(31 * 20)

Area of the arrow = 300 + 310
Area of the arrow = 610 square cm

Hence the area of the arrow given in the figure is 610 square cm

Learn more on area of composite figures here: brainly.com/question/21135654

#SPJ1

7 0
2 years ago
Kapil needed to buy a long wooden beam. He went to two sawmills that each charge an initial fee plus an additional fee for each
matrenka [14]

Answer: first sawmill charges more for each meter of wood. And first mill has a cheaper price for 5-meter wooden beam.

Step-by-step explanation:

P=5+20x. The first sawmill charges $20. Then 110-20/5-0=18 Which means The second sawmill charges $18 for each meter of wood. Since 20>18 The first sawmill charges more for each meter of wood.

P = 5+20x

=5+20x•5

= 105

The first mill charges $105 For a 5 meter beam while the second beam charges $110

7 0
4 years ago
Answer as mixed number (if possible)
Fiesta28 [93]
You're looking for 2/9 of 3/6 which means you are solving 3/6 ÷ 2/9.

When I was in sixth grade, my teacher always said "Dividing fractions, easy as pie. Flip the second and multiply." At the time, I thought I was too old for stuff like that, but now, I'm in ninth grade, and I haven't forgotten it. If you learn one thing, learn fractions, and learn them well because they never leave.

Anyway, 3/6 ÷ 2/9 becomes 3/6 × 9/2. Another thing from my teacher: "Multiplying fractions, no big problem. Top times top over bottom times bottom." So, 3 × 9 = 27 and 6 × 2 = 12. 27/12.

To make that a mixed number, do 27 ÷ 12. 12 goes in 2 times. This is the big number in your mixed number, your coefficient. Then you have 3 left over. (12 × 2 = 24. 27 - 24 = 3.) This is your numerator. And 12 is still your denominator.

Your answer is 2 3/12, which simplifies to 2 1/4.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What set of Reflections and rotations could carry ABCD onto itself?​
Nitella [24]

Reflect over y-axis,reflect over the X axis ,rotate 180°

Option D is the correct option.

<em>Expla</em><em>nation</em><em>:</em>

<em>Let's </em><em>take</em><em> </em><em>point</em><em> </em><em>A</em><em> </em><em>which </em><em>is</em><em> </em><em>(</em><em>4</em><em>,</em><em>-</em><em>1</em><em>)</em>

<em>Reflect</em><em>ion</em><em> </em><em>over</em><em> </em><em>y-</em><em> </em><em>axis </em><em>will</em><em> </em><em>make</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>point</em><em> </em><em>(</em><em>4</em><em>,</em><em>1</em><em>)</em>

<em>Then</em><em>,</em><em> </em><em>reflect</em><em>ion</em><em> </em><em>over</em><em> </em><em>X </em><em>axis</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>make</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>point </em><em>(</em><em>4</em><em>,</em><em>-</em><em>1</em><em>)</em>

<em>After</em><em> </em><em>rota</em><em>tion</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>1</em><em>8</em><em>0</em><em> </em><em>degree</em><em> </em><em>we</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>get</em><em> </em><em>(</em><em>-</em><em>4</em><em>,</em><em>1</em><em>)</em><em> </em><em>.</em>

<em>Please</em><em> </em><em>see</em><em> the</em><em> attached</em><em> picture</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

<em>Hope</em><em> </em><em>it </em><em>helps</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Give one example of when would use the friendly numbers strategy to substract. Explain why
    14·1 answer
  • College Board
    13·1 answer
  • CORRECT GETS BRAINLIEST A pizzeria delivered p pizzas on Thursday. On Friday, it delivered 3 more
    7·1 answer
  • delia drove her car 179 miles. The car used 6.04 gallons of gasoline on the drive. Estimate the cars gasoline milage in miles pe
    5·1 answer
  • Which of the following statements must be true about a square?
    6·1 answer
  • John needs to make a scale drawing of his school building for art class. If the building is 256.25 meters long, and John scales
    5·1 answer
  • Of the relations graphed below, three are functions and one is not.
    8·1 answer
  • Answer NOW! Or I’ll eat your glue
    6·1 answer
  • Quadratic Equations<br> How to find x and y-intercepts from vertex form (not standard).
    10·1 answer
  • The leading brand of cosmetics in the US had about 20% of the total sales in the industry. The total sales were $ 200,000. What
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!