1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
3 years ago
11

Find the dimensions of an American football field. The length is 200 ft more than the width, and the perimeter is 1,040 ft. Find

the length and width. Use the perimeter formula
Mathematics
1 answer:
natka813 [3]3 years ago
7 0

Answer:

The width of the football field is 160 feet.

The length of the football field is 360 feet.

Step-by-step explanation:

Let w represent width of the football field.

We have been given that the length is 200 ft more than the width, so the length of the field would be w+200.

We are also told that the perimeter is 1,040 ft. We know that football field is in form of rectangle, so perimeter of field would be 1 times the sum of length and width. We can represent this information in an equation as:

2(w+w+200)=1040

Let us solve for w.

2(2w+200)=1040

4w+400=1040

4w+400-400=1040-400

4w=640

\frac{4w}{4}=\frac{640}{4}

w=160

Therefore, the width of the football field is 160 feet.

Upon substituting w=160 in expression w+200, we will get length of field as:

w+200\Rightarrow 160+200=360

Therefore, the length of the football field is 360 feet.

You might be interested in
What is the area for 10 and 6 1/2
schepotkina [342]

Answer:

65 units squared

Step-by-step explanation:

Why:area is base length times width. Considering what you gave me, 10 * 6.5 =65

6 0
3 years ago
Dollar Dress Shop’s inventory at cost on January 1 was $82,800. Its retail value was $87,500. During the year, Dollar purchased
lorasvet [3.4K]

The inventory of Dollar Dress Shop at cost when the retail method is used is $117, 500.

<h3>How to find the inventory cost?</h3>

When using the Retail method to find the inventory at cost, the Beginning inventory, the purchases, and the net sales are used.

The formula for finding the cost of inventory using the retail method is:

= Beginning inventory + Purchases - Net sales

= $ 87, 500 + $ 325, 000 - $ 295, 000

= $117, 500

The inventory cost of Dollar Dress Shop with the retail method is $ 117, 500.

Find out more on inventory cost at brainly.com/question/20318114

#SPJ1

6 0
7 months ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 15 and 2
Katena32 [7]
Https://www.khanacademy.org/math/in-sixth-grade-math/ratio-and-proportion/unitary-method/v/finding-unit-rates
4 0
3 years ago
Fresh Express
kolbaska11 [484]

Answer: £245

Step-by-step explanation:

24.5 hours from wednesday to saturday

24.5 X 10 = 245

4 0
3 years ago
Convert 76,000 ml into L. Please show your work.
ser-zykov [4K]
Ok so there are 1,000 ml in every liter so
76000 ml= L which is a thousand ml
76000/1000
=76 L


5 0
2 years ago
Other questions:
  • How can you tell which is bigger, a square with a perimeter of 25 units or a square with an area of 25 square units
    13·1 answer
  • The value in cents of 4 quarters and x dimes is _____.
    13·1 answer
  • Simplify the expression of (7 – c )(–1)
    13·1 answer
  • 1.2x+1=7<br>2. 4×-2=6<br>3. -12x-3=-51​
    6·1 answer
  • If the mean is 30 and the standard deviation is 8,
    14·1 answer
  • PLEASE HELP QUICKLY!!!
    10·2 answers
  • Tyler will dog sit for a fee of $16 then $4 for each hour, Katie will dog sit for a fee of $12 then $6 per hour. After how many
    14·1 answer
  • Janae has a soap bottle that has $474$ mL of liquid soap. Each push of the pump uses $8$ mL of soap. There needs to be at least
    11·1 answer
  • A charity run has prizes for the top finisher in each of 10 age categories. The
    8·2 answers
  • Please help me out im having a test...
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!