1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
4 years ago
14

You get $84 each month from your mom for your cell phone bill.

Mathematics
1 answer:
bija089 [108]4 years ago
7 0
B). 380 Minutes. The maximum number of minutes you can use your cell phone each month is 380 minutes.

380 x $0.15 = 57

57+ $27 = $84

You might be interested in
I need help is due in 20 minute
AfilCa [17]
A is 5 , b is 1 , c is 4 , d is 3, and E is 2
7 0
3 years ago
Determine how long it will take for a principal amount of $13,000 to double its initial value when deposited into an account pay
bezimeni [28]

Compound interest can be defined as the interest <em>on a deposited amount, an investment</em> that is <em>compounded based on its principal and interest rate.</em>

It will take about 3.239 years for the principal amount of $13,000 to double its initial value.

From the above question, we can deduce that we are to find the time "t"

The formula to find the time "t" in compound interest is given as:

t = ln(A/P) / r

where:

P = Principal = $13,000

R = Interest rate = 21.4%

A = Accumulated or final amount

From the question, the Amount "A" is said to be the double of the principla.

Hence,

A = $13,000 x 2

= $26,000

  • Step 1: First, convert R as a percent to r as a decimal

r = R/100

r = 21.4/100

r = 0.214 per year.

  • Step 2: Solve the equation for t

t = ln(A/P) / r

t = ln(26,000.00/13,000.00) / 0.214

t = 3.239 years

Therefore, it will take about 3.239 years for the principal amount of $13,000 to double its initial value.

To learn more, visit the link below:

brainly.com/question/22471957

7 0
3 years ago
Y is directly proportional to the square of x.
RUDIKE [14]

Answer:

The value of y is 847 for x=11

Step-by-step explanation:

It is given that y is directly proportional to the square of x

This can be written mathematically as:

y \propto  x^2

Removing the proportionality symbol introduces a proportionality constant in the equation which is denoted by k

y = kx^2

Given that "When x is 5, y is 175"

175 = k (5)^2\\175 = k*25\\k = \frac{175}{25}\\k = 7

Putting the value of k

y = 7x^2

Now putting x = 11

y = 7(11)^2\\y = 7 * 121\\y = 847

Hence,

The value of y is 847 for x=11

5 0
3 years ago
En la ruta que un automovilista recorre para trasladarse a su trabajo existen dos intersecciones con señalamientos de tránsito.
wolverine [178]

Answer:

a) 0.15

b) 0.2

c) 0.6

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
ANYBODY WHO ANSWERS THIS WILL GET 60 POINTS. Male and female high school students reported how many hours they worked each week
Alexxandr [17]
D. The males have a suspected significant high outlier. 

The outlier will make the box plot be uneven and this will affect the spread and the center.

I know isn't A, because if anything that would make it more balanced.
I know it isn't B because this would not affect the spread or the center.
I know it isn't C because the question is not asking you to determine the spread and center, just to see if there is anything that would affect them.

I hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Logarithms in standard form​
    12·1 answer
  • A cone of base 10 cm^2 and a height of 60 cm has what volume?
    6·1 answer
  • chris is investing how long it takes his dog to react to different sounds. What is the independent variable?
    10·1 answer
  • It takes 48 minutes for 7 people to paint 7 walls. How many minutes does it take 20 people to paint 20 walls?
    5·2 answers
  • Help please !!!vyfukfyfbnnn
    10·1 answer
  • Shen’s mother gave him $10 to go buy groceries. He picked up a gallon of milk for $3.49, three pounds of oranges that cost $1.14
    13·2 answers
  • if bought 15 caterpillars for $3.00, how much was each caterpillar (find the unit rate for price per caterpillar)
    8·2 answers
  • √400=x² what is x? Thanks
    13·2 answers
  • Simply this rational expression.<br> URGENT! PICTURE INCLUDED
    15·1 answer
  • Consider a circle whose equation is x2 + y2 – 2x – 8 = 0. Which statements are true? Select three options.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!