1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
3 years ago
5

Which early farming tool removed the stalk and the grain from a husk of wheat? sickle scythe thresher mouldboard plow

Business
2 answers:
tankabanditka [31]3 years ago
8 0
A sickle because it was used during the Industrial Revolution
Airida [17]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is plow

Explanation:

i have one at home

You might be interested in
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
4 years ago
If a drought ruins a significant amount of the coffee crop, then we would expect the price of
NikAS [45]

If a drought ruins a significant amount of the coffee crop, it is expected that the price of the coffee will rise. It is because if there are less products or the less it produces, it causes the product to rise because the product will be of demand by the consumers.

6 0
3 years ago
A company maintains its records using cash-basis accounting. During the year, the company received cash from customers, $32,000,
Virty [35]

Answer:

net income cash-basis     8,000

income accrual-basis        7,900

Explanation:

cash revenues                32,000

salaries expense         <u>  (24,000)  </u>

net income cash-basis     8,000

<u>sales for the period:</u>

beginning AR + sales - collected = ending AR

3,000 + sales - 32,000 =  5,500

sales = 34,500

<u>salaries expense:</u>

beginning salaries payables + salaries - paid = ending salaries payable

3,100 + salaries - 24,000 = 5,700

salaries 26,600

revenues                    34,500

salaries                     <u>  (26,600)  </u>

income accrual-basis   7,900

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Common stock​ value: Constant growth The common stock of Barr Labs​ Inc., trades for ​$120 per share. Investors expect the compa
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Dividend growth rate anticipated = 14.66%

Explanation:

Using dividend growth model we have

P{_0} = \frac{D{_1}}{K{_e} - g}

Where P{_0} = Current market price = $120

D{_1} = Dividend to be paid at year end or next year = $1.37

K{_e} = Expected return on equity = 15.8%

g = Expected growth rate

Now putting values we have

$120 = \frac{1.37}{0.158 - g}

0.158 - g = \frac{1.37}{120} = 0.0114

0.158 - 0.0114 = g

0.1466 = g = 14.66%

5 0
3 years ago
Why is it an advantage to have a several job while you are building your career
krok68 [10]
To show that you have experience in the working field like if you're working in construction, masonry, carpentry, ect. But you want to be a brick welder and your employer will look at your job history and see the experience in the jobs that you worked for in the previous years and he would have a higher percentage of hiring you because of your experience.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Diseconomies of scale imply that the average total cost curve is downward-sloping in the long run.
    10·1 answer
  • Polly tried for a half an hour to get online. Her tablet could detect a signal, which means that her wireless card was turned on
    5·2 answers
  • Organizational effectiveness is a _________, meaning that it is created and defined by an individual or group rather than existi
    15·1 answer
  • Bob's Butcher Shop is the only place within 100 miles that sells bison burgers. Assuming that Bob is a monopolist and maximizing
    14·2 answers
  • Your uncle offers you a choice of $115,0 in 10 years or $52,000 today, if the money is discounted at 9%, which should you do ose
    10·1 answer
  • The Jacksonville Jaguars sell season tickets to NFL football games. There are 10 home games during the season, which runs from A
    6·1 answer
  • An investor is contemplating the purchase of a 20-year bond that pays $50 interest every six months. the investor plans to hold
    6·1 answer
  • Assume that a company makes only three products: Product A, Product B, and Product C. Currently, the company uses a conventional
    15·1 answer
  • Departmental contribution to overhead is calculated as the amount of sales of the department less: Direct and indirect costs. Pr
    7·1 answer
  • The Berkshire Hathaway annual meeting, a famous yearly event, can be attended by any ________, which is someone who owns at leas
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!