1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
12

If you had 26/12 dollars how much money would that be in dollars and cents

Mathematics
1 answer:
lbvjy [14]3 years ago
6 0

Answer:

$2.17

Step-by-step explanation:

12 goes into 26 2 times.

with 2 left over

2/12 = 1/6

1/6 of a dollar is

divide 100/6 = 16.67

You might be interested in
Abel saved 43 more nickels than dimes. After he spent 17 dimes he had twice as many nickels than dimes. How many coins did he ha
Alborosie

Answer:

180 coins

Explanation:

N = number of nickels (no nickels spent)

D = number of dimes initially saved

D' = number of dimes left after spending

1) N = D + 43

2) D' = D - 17

3) N = 2*D' = 2*(D - 17)

Set equations 1) and 3) equal to each other and solve for D:

D + 43 = 2*(D - 17)

D + 43 = 2*D - 34

D = 43 + 34 = 77

N = D + 43 = 77 + 43 = 120 nickels left

D' = D - 17 = 77 - 17 = 60 dimes left

Total coins left = 120 + 60 = 180 coins (I hope this is not too confusing for you)

8 0
2 years ago
Kenya is reserving a room in a hotel in France where they use euros (€). The room charge is €75. Suppose the conversion rate is
harkovskaia [24]

Answer:

The answer is $97.35

Step-by-step explanation:

This because you would need to multiply 75x1.298 to get your answer and your conversion method is multiplying so your answer is $97.35

Hope this helps and have a great day!!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help the ones with question marks
3241004551 [841]

Answer:

1(5/16)=1.3125

7(5/16)=7.3125

26(5/16)=26.3125

Step-by-step explanation:

Given that 5/16=0.3125, the mixed fraction 1(5/16)=1+(5/16)=1+0.3125=1.3125

Also, 7(5/16)=7+(5/16)=7+0.3125=7.3125

Furthermore,

26(5/16)=26+(5/16)=26+0.3125=26.3125

In the same vein, given that 4/15=0.266

1(4/15)=1+(4/15)=1+0.266=1.266

17(4/15)=17+(4/15)=17+0.266=17.266

23(4/15)=23+(4/15)=23+0.266=23.266

7 0
2 years ago
You get a student loan from the Educational Assistance Foundation to pay for your educational expenses as you earn your associat
Dahasolnce [82]

Answer:

  $2880

Step-by-step explanation:

I = Prt

= $3600·8%·10 = 0.80·$3600 = $2880

The simple interest on $3600 over a 10-year period is $2880.

3 0
3 years ago
?? Please help meeeeee!
slavikrds [6]
The engine would need three gallons of gas.
12/4=3
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 0.4 as a fraction in lowest term
    9·2 answers
  • What is long division?
    10·2 answers
  • 9 = v + 4/ v +12; solve for v
    11·1 answer
  • Anyone i need help asap im literally crying
    14·1 answer
  • Use the data set and line plot below. Jerome studied the feather lengths of some adult fox sparrows. How long are the longest fe
    8·1 answer
  • A baseball team's starting lineup has 3 left handed hitters, 4 right-handed hitters, and 2 Switch Hitters. if there are a total
    9·2 answers
  • Hello I was wondering if someone would help me with this tricky question?
    9·1 answer
  • An 8 foot metal guy wire is attached to a broken stop sign to secure its position until repairs can be made. Attached to a stake
    6·1 answer
  • A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound
    12·2 answers
  • Find a formula for the nth term in this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!