1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
14

In triangle ABC if angle a - angle b = 63 degree and angle b - angle c = 18 degree find angle b

Mathematics
1 answer:
madreJ [45]3 years ago
5 0
Angle B is 45, angle A is 108, angle C is 27

You might be interested in
What is the square root of -372
wel

Answer:

19.2873015 (Done by a calculator) <---- could be wrong

Step-by-step explanation:

And fun fact:

Negative numbers don't have real square roots since a square is either positive or 0. The square roots of numbers that are not perfect square are members of irrational numbers. This means that they can't be written as the quotient of two integers.

Hope it helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Renee tossed 12 heads when tossing a coin 18 times.
Nadya [2.5K]
So,

Simply divide 12 by 18.
\frac{12}{18} --\ \textgreater \   \frac{2}{3}

The experimental probability of tossing heads was 2 out of 3.
5 0
3 years ago
Simplify:<br> {[(16 ÷ 4) × (2 × 6)] ÷ 6} + 4 =
Trava [24]
<span>{[(16 ÷ 4) × (2 × 6)] ÷ 6} + 4 = 
</span><span>{[(4) × (12)] ÷ 6} + 4 = 
</span>{[4 × 12] ÷ 6} + 4 = 
{[48] ÷ 6} + 4 = 
{48 ÷ 6} + 4 = 
{8} + 4 = 
8 + 4 = 
12
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. What is the solution to this system?<br> (-2,-2)<br> (2-2)<br> (-2,2)<br> (2, 2)
Delicious77 [7]

Step-by-step explanation:

picture is not clear but I guess 2,-2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is better to buy 14 rolls of paper towels for $18
Feliz [49]

In order to find out what deal is better:

  • We have to find the unit rate for each deal

  • Total amount of paper towels ÷ The price

So it would be....

  • 18 ÷ 14 = 1.285714
  • 12 ÷ 10 = 1.2

Short Answer:

The better deal is 10 rolls of paper towels for $12.

Long Answer:

I wanted to find out the price per roll of paper towel for each deal so I created a unit rate problem which is the numerator divided by the denominator. From there, I was able to get my answers, compare which one was less than the other, and select the best deal.

Hopefully this helped >-<

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Helppppp plzzzz ASAP!!!!!!<br> Thank you!!!!!!
    12·1 answer
  • Help with this question it's PEMDAS
    9·2 answers
  • I need help with number 12&amp;13
    7·1 answer
  • Which number line correctly shows 1.1, 8/5 , and 1 2/5 ?
    6·2 answers
  • I don't know how to do this. I forget plz help
    9·2 answers
  • Gwen has a £5 note and a £2 coin
    7·1 answer
  • In emails to monthly readers of a newsletter 3% of the emails come back undelivered
    11·1 answer
  • Please Help!! Will mark Brainliest!!<br><br> need to know the coordinates for a grid.
    10·2 answers
  • FREEEEEEEEEEEEEEEEEE POINTS GET RICHHHHHHHHHHHHHHHHHH
    13·2 answers
  • The points (-2 11) and (6 3) lie on the same line. What is the x-intercept of the line.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!