1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nlexa [21]
3 years ago
12

Evaluate 2x+5.6 x=1.4

Mathematics
2 answers:
Solnce55 [7]3 years ago
7 0

Answer:

8.4

Step-by-step explanation:

since x is equal to 1.4 you put 2(1.4)+5.6

u do 2(1.4) first which equals 2.8

then add 5.6 to it which equals 8.4

so the answer is 8.4

Y_Kistochka [10]3 years ago
6 0

Answer:

8.4

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Set the value of x to 1.4</u>

2x + 5.6

2(1.4) + 5.6

2.8 + 5.6

8.4

Answer:  8.4

You might be interested in
How would I answer this
Mekhanik [1.2K]

Answer:

can u turn ur picture around it is upside down?

Step-by-step explanation:

after that i can help!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
jodi and laura went out to dinner at their favorite sandwich shop . if their bill w's $21.95 and they wanted to leave a 15% tip
Molodets [167]

Answer:

$3.293

Step-by-step explanation:

You would multiply your total amount, 21.95, by your tip divided by 100, so 0.15. It would look like this: 21.95 x 0.15 = 3.293. Therefore, you would give the waitress a $3.293 tip. I Hope This Helps :)

4 0
3 years ago
Can someone help me with this math
irga5000 [103]

Answer:

1) is 3.32

Step-by-step explanation:

...........

5 0
3 years ago
Translate the equation mat at right into an equation. remember that the duble line represent equals
Jobisdone [24]

Answer:

translate the equation mat at right into an equation. remember that the duble line represent equals

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A number decreased by 4 is greater than 13 solve pls
eimsori [14]

Answer:  

Year 10 Interactive Maths - Second Edition

Problem Solving

Linear equations are often used to solve practical problems that have an unknown quantity. We use a suitable pronumeral to represent the unknown quantity, translate the information given in the problem into an equation, and then solve the equation using the skills acquired earlier in this chapter.

Example 11

If a number is increased by 8, the result is 25. Find the number.

Solution:

Let x be the number.  Increasing x by 8 gives x + 8, which we are told is 25.  Therefore, x + 8 = 25.  Subtract 8 from both sides to find x = 17.  So, the number is 17.

Step-by-step explanation:

I hope this helps!!!

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Ramesh is buying a new bike helmet. The price of the helmet is $60 and there is a 5% sales tax. Ramesh wants to know the total p
    5·1 answer
  • forty percent of the cases were monochromatic and the rest were variegated. if 2400 vases were variegated how many were monochro
    8·1 answer
  • Which answer choice contains only equations? 2 + h = 14 and k minus 25 = 2 c minus 14 and d + 134 10 = 3 + s and 22 minus y 15 +
    10·1 answer
  • RT = 60 so what is RS
    15·2 answers
  • –3x – 3 &lt; –63 This is rlly needed.
    11·1 answer
  • Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
    10·2 answers
  • Some help will be nice, and I have some more questions to come!
    13·2 answers
  • A company that makes​ hair-care products had 6,000 people try a new shampoo. Of the 6,000 ​people, 48 had a mild allergic reacti
    6·1 answer
  • Can someone plz help i dont understand...<br><br><br> WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    13·1 answer
  • Alayna worked 44 hours last week. Her hourly rate is $9.00. Alayna’s gross pay for last week was $
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!