Answer:
18/4
Step-by-step explanation: in order to get an equivalent ration just multiply both numerator and denominator by the same number
in this case I multiplied by 2 and got 18/4
Step-by-step explanation:
Add 1 to both sides
Multiply both sides by 4
Take the square root of both sides
Subtract 5 from both sides
(straight from khan academy hints)
Answer:
<h2><em><u>ᎪꪀsωꫀᏒ</u></em></h2>
5 units
Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:
10÷24= .41 cents per pound
Answer:
Step-by-step explanation: I think for figure 0 is 7.figure 1 is 9 and the growth is for every increase of the figure number it adds 2 for the tile number.