1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
11

Raul wants to put wood shavings in his rabbit cage. The floor of the cage measures 1 yard wide by 5 feet long. One bag of shavin

gs covers 10 square feet. How many bags will Raul have to buy to cover the floor of the cage? Explain.
Mathematics
1 answer:
melisa1 [442]3 years ago
4 0

Answer:

1.5 bags

Step-by-step explanation:

Width = 1 yard = 3 feet

Length = 5 feet

Square feet(area) of the floor = 5ft × 3ft = 15sqft

1 bag = 10sqft

x bag = 15sqft

x bags = (15 × 1)/10 = 1.5 bags

You might be interested in
What is meant by a system of linear equations?
photoshop1234 [79]
It’s a grouping of linear(straight line)equations that deal with the same variables. Hope that helped?
7 0
2 years ago
Please help with this word problem! plz
Elena-2011 [213]
Answer = 5.5 x 5.5 = 30.25
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 4 60/72 as a decimal
Whitepunk [10]

Answer:

0.206897

Step-by-step explanation:

it is 0.206897 because you have take the whole make uneven fraction an add it to 60 in 60/72 to get 348 divided equals 0.206897

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
WILL MARK BRAINLIEST An architect is drafting a scale drawing of a house for an upcoming project. The customer wants the front o
kobusy [5.1K]

Answer:

60 ft  is 720 in. I did 720/15...that equals 48. At this point i think each in in the drawing is a foot, so every one in is 48 ft.

(x+48)

there is no y because they only give information about one side. hope this helps. :)

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Please solve this quickly
adell [148]

Answer:

I Didn't see nothing

Step-by-step explanation:

So I can't help you

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For a given input value bbb, the function ggg outputs a value aaa to satisfy the following equation. a-7=3(b+2)a−7=3(b+2)a, minu
    14·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    8·2 answers
  • What is 32% as a fraction in simplest form? A) 0.32 100 B) 1.6 12 C) 8 25 D) 1 16
    10·1 answer
  • Your parents have decided to buy a new Toyota 4Runner for 25,635. According to the dealer, the car will depreciate in value appr
    8·2 answers
  • what is the common ratio of the geometric sequence below? –96, 48, –24, 12, –6, ... a, -2 b,-1/2 c, 2 d, 1/2
    5·2 answers
  • Twice the sum of a number and 5 equals 9 as a equation
    7·1 answer
  • Suppose you select two numbers at random with replacement from the set {1, 2, 3} and then you form a rectangle with the first nu
    14·1 answer
  • Which size bottle of ketchup is the best deal with the lowest unit price? Prices for Different Sizes of Bottles of Ketchup Size
    8·1 answer
  • 23 yd
    5·2 answers
  • 100 points
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!