1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
10

6. 7 ≥ - 0. 2 x + 4. 5 solve the inequality

Mathematics
2 answers:
labwork [276]3 years ago
7 0

Answer:

-11≤x

Step-by-step explanation:

Given

6.7 ≥ -0.2x +4.5----------------collect like terms

6.7-4.5 ≥ -0.2x--------------divide by -0.2 both sides

2.2/-0.2 ≥ -0.2/-0.2x-------------------reverse the sign

-11 ≤ x

Alekssandra [29.7K]3 years ago
5 0

For this case we have the following inequality:

6.7\geq 0.2x + 4.5

Subtracting 4.5 from both sides of the inequality:

6.7-4.5\geq -0.2x\\2.2\geq -0.2x

Dividing between 0.2 on both sides:

\frac {2.2} {0.2} \geq-x\\11 \geq-x

We multiply by -1 on both sides, taking into account that the sense of inequality changes:

-11 \leq x

ANswer:

x \geq-11

You might be interested in
Suppose you spin a spinner that is equally likely to land on any one of the numbers from 1 to 8. What are the odds in favor of l
11Alexandr11 [23.1K]
50% since you have a half chance of getting 1 to 4 and other half is 4-8
8 0
2 years ago
Is 6.37492797 a rational number​
Aliun [14]
No. An irration number is a fraction, thats a decimal
7 0
3 years ago
Paul worked as a library volunteer for 8 ¼ hours. Harry worked for 3 ½ hours. How much longer did Paul work than Harry?
stiks02 [169]

Answer:

4 3/4

Step-by-step explanation:

= (8 - 3) + (1/4 - 1/2)

= 5 + 1/4 - (1 x 2 over 2 x 2)

= 5 + 1/4 - 2/4

= 5 and (1/2 over 4)

= 5 + -1/4

= 4 3/4

8 0
3 years ago
A 12.3-ounce package costs $2.99. What is the unit price?
IRINA_888 [86]

Answer:

$0.243089430894309 Per ounce

Price divided by ounces gives you the unit price. Since this is an unreal number when talking about price it will be $0.24 per ounce.


3 0
3 years ago
Please help please help
Brums [2.3K]

Answer:

1: A

2:C

3: B

4:27

5:16

6:1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which has the smallest value 11 , 0.675,1.23,0.42,1.011
    13·1 answer
  • A publisher requires 2⁄3 of a page of advertisements for every 5 pages in a magazine. If a magazine has 98 pages, to the nearest
    7·1 answer
  • Is the square root of 15 greater than, less then , or equal to 4?
    15·1 answer
  • How do you solve -7 times -3/5 times 15/7
    15·1 answer
  • Write your answer as a whole number or a mixed number in simplest form. Include the correct unit in your answer.
    7·2 answers
  • Each student in a pottery class is responsible for cleaning the area around his or her workspace at the end of the lesson. Each
    10·1 answer
  • How many ounces are in 1/4 pound of ointment
    8·2 answers
  • Which one of the following expressions have a value of 35 A. 2y-45 B. 25+(—2y) C. 5y—(2y) D. 6y—(2y)
    10·1 answer
  • A bug crawls at a rate of 2 feet per minute. How long will it take the bug to crawl 24 feet? *
    12·2 answers
  • I need an explanation for circumscribing and inscribing with circles!! Please help!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!