1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
3 years ago
8

Negative ten is not than two times a number plus fourteen

Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]3 years ago
6 0

Answer:

X= -2

Step-by-step explanation:

All you do is, change the sign then write 2x-14 =  -10-14 =4. Then you write 2x over 2 = 4 over 2 . After that u write X= -2

You might be interested in
Hi need help on a test for math
enyata [817]

Answer:

i rlly dont want to make you wrong cause i feel lik im wrong but i got all of them as cant be sides of triangles

Step-by-step explanation:

i did use a calculator tho

5 0
3 years ago
Solve: 3/5y + 3 = 11 + 1/5y
ale4655 [162]

Answer:

Y=20

Step-by-step explanation:

y equals 20 because you simplify both sides of the equation then you have an isolated variable

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help trigonometry and special right trianglez
Mice21 [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Please need help asap!!
IrinaK [193]
The trapezoid,segment is false
4 0
3 years ago
Jane is 14 years older than mary. in five years jane will be one less than twice mary's age. what is the sum of jane and mary's
Elenna [48]
Answer =44. Hope this answer is helpful and correct.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the net-price rate when a designer swimsuit, originally priced at $85 is discounted 25/60?
    6·1 answer
  • Insert the parenthesis to make the equality right:630÷7÷2⋅9⋅25=125
    9·1 answer
  • What is the perimeter of this rectangle?​
    10·1 answer
  • John took a 5 1/2 mile walk to his friend's house. He left at 11 a.M. And arrived at his friend's house at 12:45 p.M. Therefore
    5·1 answer
  • Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
    8·2 answers
  • What is the percent of change from 100 to 27?
    12·1 answer
  • If A = (7,9) and B = (3 , 12) what is the length of AB
    5·1 answer
  • Order the following numbers from greatest to least. 4.44444444(4.4 repeating),13/3,√20, 19/4
    10·1 answer
  • Hello I am struggling with this question. Can someone help me with this question?
    6·1 answer
  • A retail store makes a profit of $3.75 for each $10.00 of goods sold. How much profit would the store make on a $45.00 purchase?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!