1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
2 years ago
11

If Julie needs 3 1/4 cups of oat meal how many 1/4 cups of oatmeal will she use ?

Mathematics
1 answer:
timofeeve [1]2 years ago
6 0
Basically, you divide 3 1/4 by 1/4. To do that, you have to change the mixed number into an improper fraction. 3 1/4 as an improper fraction is 13/4. I was able to find that since you simply just multiply the denominator by the whole number, 4 x 3, which is 12, then add 12 to the numerator, 1, which is 13. Finally, the improper fraction is 13/4 (the denominator stays the same). Now, we can divide the fractions. One rule about fractions: dividing them is the same as multiplying them with the reciprocal of the other. Like say for example, the reciprocal of 1/5 is 5/1. 

Let's solve:

13/4 divided by 1/4 =
13/4 x 4/1 = At this point, you just multiply them straight across.
52/4 = It's not simplified since both can still be divided. So, you simplify by finding the greatest common multiple of 52 and 4, which is 4. 52 divided by 4 = 13; 4 divided by 4 = 1. 
52/4 = 13/1 = 13 (any numerator with the denominator of one is a whole number when simplified)

So if Julie needs 3 1/4 cups of oatmeal, she will use 13 of 1/4 cups of oatmeal. Answer's 13. :) I really hope I helped!

You might be interested in
Write the slope-intercept form of the equation<br> 15x-3y=3
AlexFokin [52]

Answer:

y = -5x +15

Step-by-step explanation:

Hope this helps! :) please rate.

7 0
2 years ago
What is the product of 1 1/2 and -1 1/4 enter your answer as a mixed number in simplified form
Anastaziya [24]
The answer is -1 7/8 in lowest terms.
7 0
3 years ago
Are sin and cosine graphs supposed to be curved (u-shape) or up and down (like a v-shape)?
hichkok12 [17]
The graphs are curved, not segments ending in a point.


http://www.wolframalpha.com/input/?i=plot+y+%3D+sin+x+for+-3.2+%3C+x+%3C+3.2+and+-1.1+%3C+y+%3C+1.2

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this sum​
barxatty [35]

Answers:

781 × 8 = 6248

231 × 7 = 1617

421 × 6 = 2526

531 × 5 = 2655

681 × 2 = 1362

951 × 4 = 3804

741 × 3 = 2223

361 × 3 = 1083

931 × 7 = 6517

821 × 2 = 1642

8 0
2 years ago
Which of the following place value tables shows 40,833?
jolli1 [7]

40,833 has...

4 Ten Thousands

8 Hundreds

3 Tens

3 Ones

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which Congruence Statement Is Correct For These Triangles?
    9·2 answers
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • a shopper needs 24 sandwich rolls the store sells identical rolls and two differently sized packages they sell a six pack for $5
    8·1 answer
  • What is y+2=⅞(x-3) in standard form?
    5·2 answers
  • PLS HELP
    13·2 answers
  • Solve this I need it solved
    5·1 answer
  • A right triangle has legs of lengths 14 and 16 inches. Find the length of
    7·1 answer
  • If three empanadas and two drinks cost $9, and four empanadas and one drink costs $9.50, how much does a drink cost?
    9·1 answer
  • Mrs. Stephens bought 3 pounds of tomatoes.How many ounces are equal to 3 pounds?
    15·1 answer
  • PLS help <br> Can a Rectangle be considered a square and a rhombus?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!