1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnZ [28]
3 years ago
15

Kairi spent $40.18 on CDs. Each CD cost the same amount. The sale tax was$2.33. Kairi also used a coupon for $1.00 off his purch

ase. How much did each CD cost?
Mathematics
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
8 0

Therefore the cost of each CD is =$2.30

Step-by-step explanation:

Given , Kairi spent $40 .18 no CDs. The sale tax was $2.33.Kairi also used a coupon for $1.00 0ff his purchase.

Total cost price of The CDs is = $(40+2.33-1.00)

                                                =$41.33

Therefore the cost of each CD is =$(41.33÷18)

                                                       =$2.30

You might be interested in
Maggie's brother is 10 years younger than twice her age. The sum of their ages is 32.
mixas84 [53]

Answer:22

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
FInd an equation of the line that passes through the point (3,-5) and is parallel to 4x=1+2y
kow [346]

Answer:

y=2x-11

Step-by-step explanation:

Put it in the form y=mx+b=>y=2x-1/2. Instead of -1/2, put it as b, since you want it to go through 3,-5. y=2m+b when it goes through (3,-5) happens when -5=3*2-b. Do algebra, and get b as 11. That means the equation is y=2x-11.

8 0
3 years ago
FOR THE PEOPLE WHO DO RSM:<br> you cant highlight the questions anymore so-
Anastaziya [24]
What whyyy that’s so dumb
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Please help me I need this in like 10min
Gre4nikov [31]

Answer:

1. congreunt; reflection

2. not congruent

3. congruent; rotation & translation

4. 64 cm

5. 62 degrees

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the recursive function for the geometric sequence 2,-6,18 and -54 to represent the 9th term
    13·2 answers
  • ❗️Please help BIG POINTS❗️
    10·1 answer
  • -19.78 is rational or irrational
    10·1 answer
  • A sample of iron ore was found to contain 44% iron by weight. How many pounds of iron are in 450LBS of this ore?
    15·1 answer
  • How do you find an area of a shape?
    7·2 answers
  • When D is placed on this square, what will the perimeter of the square be?
    7·1 answer
  • This is a function <br><br> true or false
    9·1 answer
  • Students plan to decorate the school's flagpole with strings of lights. One end of each string of lights will be attached to the
    13·2 answers
  • HELP PLEASE asap I behind
    7·1 answer
  • Find the value of x for g(x) = -x + 5 when g(x) = 2.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!