1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
finlep [7]
3 years ago
13

Find the unit rate. Camryn paid $30.16 for 8 pounds of almonds

Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]3 years ago
7 0
The unit rate is $3.77
$30.16/8=3.77
sergij07 [2.7K]3 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is $3.77

Step-by-step explanation:

You take 30.16 and divide that by 8 which equals 3.77

have a nice day! :)


You might be interested in
When muiltplying two exponents, If the base numbers are DIFFERENT can u add the two exponents?
aleksley [76]
Multiplying exponents with different bases
First, multiply the bases together. Then, add the exponent. Instead of adding the two exponents together, keep it the same.
8 0
3 years ago
The measures 4, 5, and 7 create a right triangle. True False
Korvikt [17]

<em>False.</em>

Hope This Helps You!

Good Luck Studying ^-^

5 0
2 years ago
Suppose that the functions p and q are defined as follows.p(x) = -2x + 1q(x)=-x?Find the following.
MariettaO [177]

First let us find

(q\mathrm{}p)(x)\begin{gathered} q(p(x))=q(-2x+1) \\ =-(-2x+1)^2 \\ So\text{ } \\ (q\mathrm{}p)(5)=-(-2\times5+1)^2 \\ =-(9)^2 \\ =-81 \end{gathered}

Now let;s solve the second part

\begin{gathered} (p\mathrm{}q)(x)=p(q(x)) \\ =p(-x^2) \\ =-2(-x^2)+1 \\ =2x^2+1 \\ So\text{ (p.q)(5) will be } \\ (p\mathrm{}q)(5)=2(5)^2+1 \\ =51 \end{gathered}

6 0
1 year ago
Which number is equivalent to 7/8
PtichkaEL [24]

Answer:

78 is 7 divided by 8, which equals 0.875. So an equivalent fraction is another fraction that also equals 0.875.

6 0
2 years ago
The selling price of a skateboard is $147. The store has a 75% markup policy. What is the cost of the skateboard to the store?
Maru [420]
The answer is $84.00
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benny gets a job at a law firm with a salary of 70,000$ per year. After the first year, his salary increases to 73,000$. Over th
    11·1 answer
  • What goes into -270 and adds up to 3
    13·2 answers
  • The annual Gross Domestic Product (GDP) of a country is the value of all of the goods and services produced in the country durin
    14·1 answer
  • The function v(t) is the velocity in m/sec of a particle moving along the x-axis. Use analytic methods to do each of the followi
    13·1 answer
  • Daryl makes $2,750.00 every month. If he is required to put 4% into his companies retirement account, how much will he pay into
    10·1 answer
  • Today is Wednesday. What day of the week is 80 days from today?<br><br> SHOW WORKKK
    5·2 answers
  • If there was a system where 5 points was equivalent to $1 how many points would $43 be?
    13·2 answers
  • Help me againn :D and thank you
    15·2 answers
  • HELP ME PLEASEEEEEEE
    9·1 answer
  • Ryan biked from home to school in <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B5%7D" id="TexFormula1" title="\frac{1}{5}"
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!