1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ne4ueva [31]
3 years ago
8

A baker uses 4 cups of flour for each cake. He has 213 cups of flour in his shop. How many cakes can he make, and how much flour

is left over?
Mathematics
1 answer:
lora16 [44]3 years ago
8 0
<h3>♫ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ♫</h3>

➷ Just divide the values:

213 / 4 = 53.25

He can make 53 cakes.

53 x 4 = 212

Subtract this from the original:

213 - 212 = 1

1 cup of flour is left over

<h3><u>✽</u></h3>

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

You might be interested in
How do you take the derivative of lnx?
Maurinko [17]
(\ln x)'=\dfrac{1}{x}
7 0
3 years ago
if your car can travel 10km on every litre of petrol.how much petrol you will need to drive 1000 km??​
dimulka [17.4K]
100 liters because 1000/10=100
5 0
3 years ago
It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
Sladkaya [172]

Answer:

0,06

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which number comes next in the pattern? 89, 77, 65, 53,
natima [27]

Answer:

41 comes next then 29 then 17

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
kevin's garden is rectangular and measures 12 metres by 15 metres. He plans to lay new turf in the garden which will cost £8 per
DedPeter [7]

Answer:

Kevin’s garden is rectangular and measures 12 metres by 15 metres. He plans to lay new turf in the garden which will cost £8 per square metre. How much turf will he need to buy and how much will this cost? 4)Inga needs to buy enough skirting board to replace the old skirting board in her bedroom. The bedroom is 5m 20cm long and 4m 80cm wide.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Heeellllllpppp mmmmeeeee ppplllzzz
    8·2 answers
  • Please answer I am begging !!!
    6·2 answers
  • Which of the following values would complete the ordered pair if the point is on the graph of f (x) = -3x + 2 ?
    10·1 answer
  • Coins were developed as a medium of exchange because other items like cows, grain, and land were more difficult to move from pla
    9·2 answers
  • Please help 50 points
    12·2 answers
  • Help me solve this please
    7·1 answer
  • Which of the following is a radical equation
    13·1 answer
  • Need help on this problem
    9·2 answers
  • Hey guys so I have a question. How do you determine the appropriate center of measure? I know that you have to find the mean med
    12·1 answer
  • Christine went on a passenger train that traveled 80 miles in one hour. How many miles will it travel in six hours?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!