1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
6

Rose has $30 to spend on school supplies. She spent a total of $12.52, including tax, on a new pack of binders. She needs to sav

e $15 for a pack of notebooks but also wants to buy some pencils. If pencils cost $0.22 each, including tax, what is the maximum number of pencils that Rose can buy?
Mathematics
1 answer:
zysi [14]3 years ago
6 0

Answer:

20 is the answer because kflfyuuddgiurdgitschiirdvjotdchoud myth is fcb. of. kffvjufc kydgk uth dv off ni o

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=x-17%3D-6" id="TexFormula1" title="x-17=-6" alt="x-17=-6" align="absmiddle" class="latex-formu
Hunter-Best [27]

Answer: 11

you want to add 17 to -6 and then x will = 11

Hope that had helped

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is equivalent to<br> 22c+33d
Fofino [41]

Answer:

11 (2c+3d)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find the area of a parallelogram with a base of 14 m and a height of 5 m.
lapo4ka [179]

Answer:70 m

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
In the 2009 to 2010 school year in country a there were 127,004 in students from country B. This number is 24% more than the num
adoni [48]
If x represents the number of students from country C.

then 122% of x = 116,000

122/100 * x = 116000

Transposing the formula for x;

therefore x = 116000 * 100/122 = 95,082 students
8 0
2 years ago
Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?
Citrus2011 [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a genetics experiment on peas, one sample of offspring contained green peas and yellow peas. Based on those results, estimate
    13·1 answer
  • Find an equation for the line that passes through the point (2, −9) and is parallel to the y-axis.
    13·1 answer
  • What is x^2+12x-36 factored?
    11·1 answer
  • NEEP HELP QUICKLY PLEASE
    11·2 answers
  • What value of y makes the equation true 3 / -4 equals y / - 16
    12·3 answers
  • Anyone know how to do this thanks
    15·1 answer
  • Question 10
    9·1 answer
  • HELP ASAP!!!! Giving brainliest to whoever answers first!! No links please. :))
    14·2 answers
  • (19 points) please please help me thanks
    14·2 answers
  • Buying rental property is an investment option that carries a higher risk than some other options. However, the returns can be g
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!