1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
3 years ago
5

Please Please Please Please Help Me.... Show your work if you can. It'll be very helpful.

Mathematics
1 answer:
pantera1 [17]3 years ago
6 0

Answer:

The table can be filled as shown below.

Step-by-step explanation:

The first function is

f(x)=4x+8

Put different values of x and find values of f(x).

For x=-2

f(-2)=4(-2)+8=0

For x=-1

f(-1)=4(-1)+8=4

Similarly for x=0,1,2 the value of f(x) are 8,12,16 respectively.

The second function is

f(x)=\frac{2}{3}x+8

For x= -6

f(-6)=\frac{2}{3}(-6)+8=4

For x= -3

f(-3)=\frac{2}{3}(-3)+8=6

Similarly for x=0,3,6 the value of f(x) are 8,10,12 respectively.

The third function is

f(x)=5^{x-2}+7

For x= 2

f(2)=5^{2-2}+7=8

For x= 3

f(3)=5^{3-2}+7=12

Similarly for x=4,5,6 the value of f(x) are 32,132,632 respectively.

The fourth function is

f(x)=(\frac{1}{4})^x-5

For x=-4

f(-4)=(\frac{1}{4})^{-4}-5=4^4-5=251

For x=-3

f(-3)=(\frac{1}{4})^{-3}-5=4^3-5=59

Similarly for x=-2,-1,0 the value of f(x) are 11,-1,-4 respectively.

You might be interested in
At a fish market, a pound of salmon costs $12 and a pound of shrimp costs $18. Mrs. Donnelly wants to buy 2 1/3 pounds of salmon
Semmy [17]

Answer:

Yes and she would have $2 left over because all the food costs $91.

Step-by-step explanation:

We should set up an equation so that everything makes sense. A calculator would be wise for this problem, but I am going to lay it out anyhow.

We should convert the mixed numbers to improper fractions to not be confused. 3 1/2 becomes 7/2 or 3.5 and 2 1/3 becomes 7/3.

From your wording, we can assume that the money Mrs. Donnelly has is either greater than or equal to $93.

Thus, we have 12*(7/3) + 18*(7/3) is equal to or greater than 93 (this is an inequality).

The math shows that the food costed 91 and so she only has $2 left.

7 0
3 years ago
Jaina and Tomas compare their compound interest accounts to see how much they will have in the accounts after three years. They
stellarik [79]

Formula for compound interest is

Interest = Amount - Principal

Interest = P(1+r)^{t} - P

Where r = rate in percent

t = time in years

For Jaina,

P = $300

r= 7%

t = 3 yrs

So, Interest = 300(1+0.07)^{3} - 300

For Tomas

P = $400

r= 4%

t = 3 yrs

So, Interest = 400(1+0.04)^{3} - 400

So pair of equations for Jaina and Tomas are

Interest = 300(1+0.07)^{3} - 300

Interest = 400(1+0.04)^{3} - 400

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following represents the factorization of the trinomial below?
rosijanka [135]

Answer:

B. (x-3)^2

Step-by-step explanation:

x^2-6x+9 = (x-3)^2

(a-b)^2=a^2-2ab+b^2

(a+b)^2=a^2+2ab+b ^2

6 0
3 years ago
4. A random variable X has a mean of 10 and a standard deviation of 3. If 2 is added to each value of X, what will the new mean
Ede4ka [16]

Adding 2 to each value of the random variable X makes a new random variable X+2. Its mean would be

E[X+2]=E[X]+E[2]=E[X]+2

since expectation is linear, and the expected value of a constant is that constant. E[X] is the mean of X, so the new mean would be

E[X+2]=10+2=12

The variance of a random variable X is

V[X]=E[X^2]-E[X]^2

so the variance of X+2 would be

V[X+2]=E[(X+2)^2]-E[X+2]^2

We already know E[X+2]=12, so simplifying above, we get

V[X+2]=E[X^2+4X+4]-12^2

V[X+2]=E[X^2]+4E[X]+4-12^2

V[X+2]=(V[X]+E[X]^2)+4E[X]-140

Standard deviation is the square root of variance, so V[X]=3^2=9.

\implies V[X+2]=(9+10^2)+4(10)-140=9

so the standard deviation remains unchanged at 3.

NB: More generally, the variance of aX+b for a,b\in\mathbb R is

V[aX+b]=a^2V[X]+b^2V[1]

but the variance of a constant is 0. In this case, a=1, so we're left with V[X+2]=V[X], as expected.

5 0
3 years ago
A grocery story sells one dozen ears of white corn for $2.40.What is the unit price for one ear of corn.
LiRa [457]
It would be B - $0.20
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which statement shows the associative property of addition?
    5·2 answers
  • it's just had to do chores 5 minutes 25 minutes 30 minutes 1 hour and 15 minutes and his father came home at 6.10 what is the la
    7·1 answer
  • I know the answer is A....but why?
    10·2 answers
  • Solve. Check for extraneous solutions.<br><br> (x-2)^(1/2) - (28 - 2x)^(1/4) = 0
    13·1 answer
  • A set of input and output values, such that each input has exactly one output is called a____
    9·2 answers
  • PLZZZ HELPP NOWWWWW......
    10·1 answer
  • Paula, the local baker, usually makes 1"5 loaves of bread and 10 cakes per day, but today she made 25 loaves of bread and 12 cak
    15·1 answer
  • Can someone help me
    8·1 answer
  • Use the given transfer function and identify the correct steady-state response yss(t) to the given input function f(t). t(s)=y(s
    8·1 answer
  • Solve 3x^2=-12x-15 using a quadratic equation with complex solutions
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!