1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
2 years ago
5

Factor completely and find the roots of the following . X^2-6x+8=0

Mathematics
1 answer:
LiRa [457]2 years ago
5 0

Answer:

x =2, x = 4

Step-by-step explanation:

x^2 - 6x + 8 = 0

(x - 2)(x - 4) = 0

x - 2 = 0; x = 2

x - 4 = 0; x = 4

You might be interested in
Find the length of diagonal AC in the rectangle<br> at the right<br><br> show you’re work plss
ivolga24 [154]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Let 10 be a, and 24 be b, and the undefined hypotenuse be c.

a^2 + b^2 = c^2

10^2 + 24^2 = c^2

100 + 576 =  c

c = 676

\sqrt{100} + \sqrt{576} = \sqrt{676}

10^2 + 24^2 = 26^2

c = 26

The value of the undefined line is 26.

7 0
3 years ago
the figure below to answer the questions that follow 6cm LO 3.3.1 Calculate the angle, 60, in radians. (2) 3.3.2 Calculate the a
Mrrafil [7]

Answer:

it's very hard

im sorry dunno

3 0
2 years ago
What is 0.362 in decimal expanded form
FromTheMoon [43]
0x1+3xone tenth+6xone hundredth+2xone thousandth
8 0
3 years ago
This is 15 points plz help ( no links ) EXPLAIN YOUR ANSWER plz
goldfiish [28.3K]
A.
EXPLANATION:
The mode is the peak of the data, in this data set, 5/8
The median is the center of data, in the data set, 1/2
5/8>1/2
Mode>Median
6 0
3 years ago
PLEASE HELP IM STUCK PLS
QveST [7]

Answer:

<u>The slope is -3.</u>

Step-by-step explanation:

The slope is the Rise/Run between the two points.  The change in y for every change in x.  Take the two points and calculate the:

RISE = (-6 - 3) = -9

RUN = (8 - 5) = 3

Rise/Run, or slope, is = -9/3 or -3

I graphed a line with slope of -3 and then added 18 to force the line to intersect the two given points.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Dylan and Spencer went looking for Dylan's lost dog. Dylan traveled 100 meters to the neighbor’s house, 1.5 kilometers to the pe
    5·2 answers
  • the graph shows rate at which an oven preheats when turned on. what is the unit rate and what does it represent?
    8·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • Please help with my algebra homework and explain if you can
    12·1 answer
  • How many 5 person squads can a basketball coach send out on an 11 person team
    5·2 answers
  • Which function can be used to find the marked-up price of a marble countertop depending on the area?
    6·2 answers
  • Y=hx+s solve for the equation for h
    13·2 answers
  • Joanna went school supply shopping. She spent $21.45 on notebooks and pencils. Notebooks cost $1.97 each and pencils cost $1.16
    7·1 answer
  • Please answer!!! I’m stuck on it and need help fast &lt;3
    8·1 answer
  • What is the slope of the line?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!