1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
8

a warehouse store sells 5.5-ounce cans of tuna in packages of 6. a package of 6 cans costs $9.24. the store also sells 6.5-ounce

cams of the same tuna in packages of 3 cans for $4.68. it also sells 3.5-ounce cans in packages of 4 cans for $4.48. which package has the lowest cost per ounce of tuna?
Mathematics
2 answers:
Allushta [10]3 years ago
6 0
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz

4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz

4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz

so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
liberstina [14]3 years ago
5 0

Answer:

Second package costs the lowest.

Step-by-step explanation:

A ware house sells tuna cans weighing = 5.5 ounce

It sells the cans of tuna in the package of 6.

Weight of 6 cans = 5.5×6 ounce

Cost of the 6 cans = $9.24

Therefore, cost of 1 tuna can = \frac{9.24}{5.5\times 6}=0.28per oz

Now weight of second type of tuna can = 6.5 ounce

Weight of 3 cans = 3×6.5 = 19.5 ounce

Cost of 3 tuna cans = $4.68

Cost of 1 tuna can = \frac{4.68}{19.5}

                              = $0.24 per oz.

Similarly cost of third type of tuna can = \frac{4.48}{4\times 3.5}

                                                                = $0.32 per oz

Second package has the lowest cost per ounce of tuna.

You might be interested in
Help please due now I only have 10 mins..Help please!!! I only have 10 mins!!!​
fomenos

Answer:

a is equilateral and right, b is scalene and acute, c is equilateral and acute, d is isoseles and right, e is scalene and either acute or right, f is equilateral and acute, g is scalene and acute, and h is scalene and obtuse

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the volume of the prism below?
Naya [18.7K]

Answer:

<h2>C ,288</h2>

Step-by-step explanation:

<h3><em>hope this helps</em></h3>

6 0
3 years ago
May someone help me out with this question please please
Anuta_ua [19.1K]

4/52

then u would divide both numbers by 4 and get

1/13 

3 0
4 years ago
28.4.2 Test (CST): Transformations, Congruence, and Similarities, Part 2
frez [133]

Answer:

R'(2,4)

Step-by-step explanation:

When doing translations you subtract or add within the coordinates like a normal problem.

If it helps you, write it as seperate equations like:

1-1 and 5-1

Hope that helps ✓

8 0
2 years ago
PLEASE ANSWER FAST AND CORRECTLY, WORTH 74 POINTS!!!! An architect built a scale model of a sports stadium using a scale in whic
Marina86 [1]
It is 12 inches long
3 0
3 years ago
Other questions:
  • ALGEBRA 1 HELP!!<br> The answer is correct, I just need the work for both. *giving brainliest!
    9·2 answers
  • Cos X = ? i have no idea how to do this so please explain :)
    6·1 answer
  • I neeeeed heeelp noooow whats 1+1
    13·2 answers
  • PLLZZ HELP ME OUT WITH THIS!!!!
    7·2 answers
  • How do i figure this out???​
    11·1 answer
  • A farmer has an apple orchard consisting of Fuji and Gala apple trees. Due to high winds this year 10% of his trees cross pollin
    12·1 answer
  • A collector has a box of 32 figurines. The value of each figurine increased by $2.32 over the past year. The box of figurines is
    5·1 answer
  • If triangle ABC=triangle DEC, and angle b=3x and angle e=6x-39, what is x
    11·1 answer
  • What is the result of adding two or more numbers?
    13·2 answers
  • I dont understand this problem
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!