1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
2 years ago
8

a warehouse store sells 5.5-ounce cans of tuna in packages of 6. a package of 6 cans costs $9.24. the store also sells 6.5-ounce

cams of the same tuna in packages of 3 cans for $4.68. it also sells 3.5-ounce cans in packages of 4 cans for $4.48. which package has the lowest cost per ounce of tuna?
Mathematics
2 answers:
Allushta [10]2 years ago
6 0
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz

4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz

4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz

so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
liberstina [14]2 years ago
5 0

Answer:

Second package costs the lowest.

Step-by-step explanation:

A ware house sells tuna cans weighing = 5.5 ounce

It sells the cans of tuna in the package of 6.

Weight of 6 cans = 5.5×6 ounce

Cost of the 6 cans = $9.24

Therefore, cost of 1 tuna can = \frac{9.24}{5.5\times 6}=0.28per oz

Now weight of second type of tuna can = 6.5 ounce

Weight of 3 cans = 3×6.5 = 19.5 ounce

Cost of 3 tuna cans = $4.68

Cost of 1 tuna can = \frac{4.68}{19.5}

                              = $0.24 per oz.

Similarly cost of third type of tuna can = \frac{4.48}{4\times 3.5}

                                                                = $0.32 per oz

Second package has the lowest cost per ounce of tuna.

You might be interested in
What sum of money amounts to rupees 8700 in 3 years at the rate of 24 % per annum​
Zina [86]

Given:

Amount = 8700

Time = 3 years

Rate of interest = 24% per annum

To find:

The principal values.

Solution:

Formula for amount:

A=P\left(1+\dfrac{r}{100}\right)^t

Where, A is amount, P is principal, r is the rate of interest and t is the number of years.

Putting A=8700,r=24,t=3, we get

8700=P\left(1+\dfrac{24}{100}\right)^{3}

8700=P\left(1+0.24\right)^{3}

8700=P\left(1.24\right)^{3}

8700=1.906624P

Divide both sides by 1.906624.

\dfrac{8700}{1.906624}=P

4563.0391729=P

P\approx 4563.04

Therefore, the principal value is about 4563.04.

8 0
3 years ago
A warehouse contains 55 boxes. Then a truck delivers a number of boxes at 12:00 p.m. and the team begins to unload them immediat
ollegr [7]

Answer:

154 boxes

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I’m working on 3 and 4 only maybe if I can have some explanation so I can understand and do more of these next week.
guapka [62]

4.b.

Answer:  See below.

Step-by-step explanation:

<h2><u>For the equation f(x) = 2x</u></h2>

3.a.  f(6) means use x = 6 in the equation f(x) = 2x

so f(6) would be f(6)= 2(6)

<u>f(6) = 12</u>

3.b.  f(-11) = 2(-11)

<u>f(-11) = -22</u>

3.c.  f(2.75) = 2(2.75)

<u>f(2.75) = 5.5</u>

3.d.  This is turned around.  We are told f(x)=20, so what would x need to be for f(x) to be 20?  Since f(x) = 2x, we can say 20 = 2x.  Therefore x = 10

f(10) = 20

<u>The rest of (3) are solved in the same fasion.h</u>

<u></u>

<h2><u>For the equation  f(x)= 5x+50</u></h2>

4.a.  f(7) = 5(7)+50

<u>f(7) = 85</u>

4.b. f(-12)

  f(-12) = 5*(-12)+50

<u>f(-12) = -60</u>

<u></u>

Continue in the same fashion for these types of problems.

7 0
2 years ago
The vertex of a figure is located at (1, 3). The figure is rotated and the image of vertex is located at (-3, 1) Which of these
Aleksandr [31]

Answer:

LOLOLOLOLO

Step-by-step e

xplanation:

7 0
2 years ago
How many solutions can be found for the equation −4x − 11 = 2(x − 3x) + 13? (4 points) none or one or two or infinitrly many
Nadya [2.5K]
There is one solution
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A scatterplot has a negative, linear correlation. Which statement is true about the relationship between the x- and y-values? As
    15·2 answers
  • How do I solve 93 + (68+7)
    12·2 answers
  • Mr. Rivera can grade 8 math test in 10 minutes . What is the teacher's unit rate
    9·2 answers
  • Which of the points shown is on the y-axis?
    12·2 answers
  • Write a rule that express the number of quarts q of a liquid as a function of the number of the pints P
    7·2 answers
  • Ben drinks tea at an incredible rate. He drinks 3-liters of tea every
    8·1 answer
  • The sum of two numbers is 15 and
    7·1 answer
  • I dont even care if its wrong atp, I JUST NEED ANSWERS
    13·1 answer
  • What is the equation of the line that is parallel to line y = -3x – 8 and passes
    5·2 answers
  • No link or bot answer the question
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!