1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
3 years ago
11

What is the value of b and c?

Mathematics
2 answers:
melomori [17]3 years ago
7 0

in STR,

ST=SR

therefore, t=r(angles opposite equal sides of a triangle are equal)

T=73

C+73+73=180(ASP of triangle)

C=34

Molodets [167]3 years ago
5 0

Answer:

No id

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What's a number greater than 40 whose prime factorization contains 3 prime numbers that do not repeat
Leya [2.2K]
Well to make it easy pick 3 prime numbers. In this case I'll use 3, 11, and 13. Multiply all 3 together to get 429. For the second part, pick a prime number and multiply it by 3, in this case 3, which when multiplied by 3 equals 9. Multiply that by a prime number squared, like 11 which is 121. Then multiply by 13. 3x3x3x11x11x13 = 42471 THE CREDIT GOES TO ICEDRAPTOR
3 0
3 years ago
Which three numbers are greater then 0.716 and less then 0.9
lorasvet [3.4K]
0.717, 0.718, 0.720, 0.820......
5 0
3 years ago
Willy rents a bike for 7 days. The charge is $15 plus the $0.08 per mile. He wants to spend exactly $35. How many miles can he r
Burka [1]

Answer:

Willy can ride the bike for 250 miles.

Step-by-step explanation:

$35 - $15 = $20

$0.08 × 12.5 = $1

$1 per 12.5 miles

$20 × 12.5 = 250

3 0
2 years ago
Whats the value of 8:3 ?
umka2103 [35]

Answer:

As a mixed number, 8/3 is equal to 2-2/3.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
37. Bowling Alley A charges $5 admission and $3.50 per game. Bowling Alley B
sdas [7]

a. The cost for A = 19, and B = 25.

b. The cost for A = 22.25, and B = 25

c. When you want to play more than five games.

<h3>What is an expression?</h3>

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication, and division.

a. How much does it cost to play four games at each bowling alley?

a. 5 + 3.50 × 4 = 19, B is always $25

b. How much does it cost to play five games at each bowling alley?

b. 5 + 3.50 × 5 = 22.25, B is always $25

c. When is it financially more beneficial to bowl at Bowling Alley B?

c. 5 + 3.50 × 6 = 26, six games cost more than $25.

We can see from the solution that for any number of times we will be charged $25 but for less than 5 times the charges of B will be higher than the charges of A.

Therefore a.The cost for A = 19, and B = 25.The cost for A = 22.25, and B = 25 When you want to play more than five games.

To know more about expression follow

brainly.com/question/723406

#SPJ1

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Convert y + 1 = 3/4 (x - 16) to standard form.
    15·1 answer
  • A car corporation produced 1300 fewer cars this month than last. Write a signed number to represent this month's change in produ
    13·1 answer
  • Suppose that scores on a test are normally distributed with a mean of 80 and a standard deviation of 8. Answer the questions bel
    7·2 answers
  • Can y’all help me please hurry!!
    13·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • It’s due today and I have no idea what to do!! someone please help me ://
    10·1 answer
  • 23 inches is what fraction of a yard
    9·1 answer
  • A tank contain 5 gallons of water joanna uses a hose to slowly add more water to the tank five gallons of water are added to the
    5·2 answers
  • ( a+ b) ( a- b) ( a square + 4 square )​
    13·2 answers
  • PJ's Pizza Place bases its pizza prices on the size of the pizza and the number of toppings. The price of a medium pizza, in dol
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!