Answer:
Hello,
the above question requires more information for anyone to be able to answer.
In the abscence of that, the total weight of the two heaviest peaches can be obtained by simply summing the individual weights of the two heaviest peaches.
If for instance there are 13 peaches and the two heaviest peaches weight 5Kg and 5.5 kg respectively, the weight of the two would translate to the following:
Step-by-step explanation:
5 +5.5= 10.5Kg
Cheers!
Let's try to divide the sentence into multiple parts and then combine it one by one to make it easier to understand.
1. True
2 times y and 6 -------->(2y+6)
the square of the sum of "2 times y and 6" -------->(2y+6)^2
8 times "the square of the sum of 2 times y and 6"------> 8(2y+6)^2
2. True
the difference of x and 7 -------->(x-7)
9 and x -------->(9 + x)
2 times the product of the sum of
"9 and x" and "the difference of x and 7"-------> 2(9 + x) (x-7)
3. True
difference of 5 times x and 3 -------->(5x-3)
the square of the difference of 5 times x and 3------->(5x-3)^2
4. False
The description should be: the product of 7 and the square of x
the product of 7 and x -------->(7x)
the square of the product of 7 and x -------->(7x)^2
5. True
This one should be clear as it was one sentences
the sum of y squared(y^2) and three times y(3y) minus 4-------->y^2+ 3y -4
6. False
The description should be: the product of 5 and 8 times the square of x plus the sum of 20x and 8
the sum of 20x and 8 -------->20x+8
8 plus the square of x plus the sum of 20x and 8-------->8+ x^2 +20x+8
the product of 5 and.... ------->(5)(........
the product of 5 and
8 plus the square of x plus the sum of 20x and 8---->(5)(8+ x^2 +20x+8)
Answer:
airplane A
Step-by-step explanation:
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
Answer: 761 yd
split the figure into different pieces to make it easier
(23 x 7) + (40 x 15)
161 + 600
761
hope this helped :)