1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
3 years ago
9

Solve the right triangle

Mathematics
1 answer:
tresset_1 [31]3 years ago
5 0

SR =sin (angle) = opposite leg/ hypotenuse

sin(52) = SR/ 7.6

SR = 7.6 x sin(52)

SR = 5.988 ( round answer as needed.)

QR = cos(angle) = adjacent leg / hypotenuse

Cos(52) = QR/ 7.6

QR = 7.6 x cos(52)

QR = 4.679. ( round answer as needed).

Angle S = 180 - 90 -52 = 38 degrees

You might be interested in
a bag contains 5 blue marbles,3 red marbles, and 2 yellow marbles. You select a marble at random. What is p (yellow)
Lunna [17]

Answer:

2/10 or 20% chance to pick a yellow marble

8 0
3 years ago
PLEASE HELP WHEN YOU SEE THIS
Dennis_Churaev [7]

Answer:

<em>~ m∠1 = 35 degrees ( ° ) ~</em>

Step-by-step explanation:

1. This pair of intersecting lines form four pairs of supplementary angles, which may be one approach to this problem.

2. This first pair includes the 145 degree angle, which we may assign as 4, and angle 1, the second being 2 and 1, 2 and 3, and 3 and 145 degrees.

3. If we were to consider the first pair of supplementary angles, it would be that 145 + m∠ 1 = 180, or ⇒ <em>m∠1 = 180 - 145 = 35 degrees ( ° )</em>

4. To confirm that this is the right answer, let us prove that with this measure of ∠1 the intersecting lines = 360 degrees, as after all they form a circle.

5. By Vertical Angles Theorem: m∠2 = m∠4, and m∠3 = m∠1

6. It is provided that m∠4 = 145 degrees ( ° ) and m∠1 = 35 degrees ( ° ). Given such let us substitute these values into Step #5, as such      ⇒     m∠2 = 145°, and m∠3 = 35°

7. The sum of the angles are known to 360 degrees, as provided previously, such that m∠1 + m∠2 + m∠3 + m∠4 = 360°, ⇒ 35 + 145 + 35 + 145 = 360, ⇒ <em>360 = 360</em>

8. <em>This proves that the m∠1 = 35 degrees ( ° )</em>

8 0
3 years ago
Please help Pythagorean theorem <br><br><br> please answer all the question
zlopas [31]

Answer:

a)5

b)17

c) ?

d) 3\sqrt{2}

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with accounting. Use the following information to complete the partial worksheet for Bill’s Company. Record the appr
Ket [755]

If I am reading this right, it looks like the 10, 3, 2, 1 are Adjustments and the Adjusted TB should equal the difference. Make sure you know how to add and subtract the debit and credit adjustments correctly.

TB +/- Adj = ATB

6 0
3 years ago
A store is having a 20%-off sale on all merchandise.
lyudmila [28]
This is easy . There is a 20 percent discount which means now it’s only (100-20%) discount.
This is 80% discount.
Money saved is equal to 100-80%
=20%
And that 20% is equal to 13$ as per the passage.
So now we need to calculate 1 percent of the item without discount .
This is equal to 13/20
This is equal to .65
Now to find the original price you will need to multiply .65 to 100 this is equal to 65$.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Iris charges a fee for her consulting services plus an hourly rate that is 11 times her fee. On a 7-hour job, Iris charged $470.
    13·1 answer
  • Look at the image attached:
    9·1 answer
  • Two beauticians, Lydia and Jackie, are working on your hair. Lydia can complete the work in 2 hours, while Jackie can complete t
    13·2 answers
  • How do you do the algebraic equation 81+m=90
    11·2 answers
  • Graph y=-|x+1| first answer gets brainly answer
    14·1 answer
  • 1.Match the graph to the number of solutions. Choose: -One solution -infinite solutions -two solutions -three solutions no solut
    10·1 answer
  • Ajar contains 100 coins. If it is very unlikely that you will randomly choose a quarter out of the jar, how many quarters
    10·2 answers
  • My question is that fourty-one plus eighty-four equals what?
    10·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • Solve the inequality. Help appreciated
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!