1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
3 years ago
9

Quick plz help asap marking brainliest for first answer as long as you include steps !!!

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]3 years ago
7 0

Answer:

a=2.48

c=9.52

Step-by-step explanation:

a+c=12

4a+7.5c=72.5 Given


a+c=12

-4a-7.5c=-72.5 multiply the equation by negative 1


-3a-6.5c=-60.5 simplify


-3a=-60.5+6.5c add 6.5c to both sides


a=-20.17+2.17c divide it by 3

now you would take that equation and plug it into an equation you already have since you have something to plug in for a, the easiest one to do is a+c=12

(-20.17+2.17c)+c=12 plug in the equation


-20.17+3.17c=12 simplify by solving for c


3.17c=30.17 add 20.17 to both sides


c=9.52 divide both sides by 3.17

now since you have found c, you can plug it in to you equation to solve for a now (use the ones from the second step).  I am using the equation a+c=12.

a+9.52=12 plug in the variable and solve for a


a=2.48 subtract 9.52 to both sides


a=2.48

c=9.52

You might be interested in
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 5 pounds 4 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the uni
Advocard [28]

Answer:

The unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316  

Step-by-step explanation:

The total amount of sliced turkey = 5 pounds + 4 ounces

The total cost of turkey slice = $26.88

Now, as we know

1 pounds = 16 ounces

∴ 5 pounds = 16 × 5 = 80 ounces

So, the total amount is 5 pounds + 80 pounds = 85 pounds

∵ 85 pounds of turkey sliced cost $ 26.88

∴ 1 pounds of turkey sliced cost $ \frac{26.88}{85}  = $ 0.316

Hence the unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316  Answer

8 0
3 years ago
15 - 10 = _____(3 - 2) PLEASE HELP ON THIS IS DUE TODAY
telo118 [61]

Answer:

 15 - 10 = 5(3 - 2)

its 5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The mass of a freight train is 9.98 ⋅ 106 kilograms. The mass of an aircraft carrier is 7.3 ⋅ 107 kilograms. Approximately how m
shutvik [7]
Mass of freight train: 9.98 • 106
= 1057.88 kg
mass of aircraft carrier: 7.3 • 107
= 781.1 kg
difference: 1057.88 - 781.1
= 276.78 kg
= 2.7678 x 10^2
8 0
2 years ago
What is the complement and supplement of 71°?
goldenfox [79]
Answer: the compliment is 19° (90-71=19). the supplement is 109° (180-71=109)
5 0
3 years ago
la. There is 1/3 gallon of water in a 3-gallon container. What fraction of the container is filled write as a fraction​
ahrayia [7]

1/3 of a gallon divided by 3 gallons = 1/9

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The decimal equivalent of the fraction 2/15 is____. The number of digits that should be overlined is___.
    15·2 answers
  • Two equations are shown:
    12·2 answers
  • Which is the better buy? circle it<br> $5.00 for 4 mangoes<br> $6.00 for 5 mangoes
    11·2 answers
  • Jonna is 4 years older than her brother. Which of the following expressions shows the sum of their ages if b represents Jonna's
    8·1 answer
  • Convert the given angle measure from degrees to radians: 300°.
    10·1 answer
  • Complete the table below to show the relative frequencies of the data in the first column.
    14·1 answer
  • I need help and I don't understand
    14·2 answers
  • 2. Susan and Jorge stand 38 m apart, both to the west of Big Ben. From Susan's position, the
    8·1 answer
  • If f(x)=6x-9, find f(4)
    8·2 answers
  • Find the perimeter. Simplify your answer.<br> 2-5<br> 2-5<br> Z-8
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!