Answer:
25/6 or 4 1/6
Step-by-step explanation:
1) convert these fractions to improper fractions first:
8/3+3/2
make like denominators by multiplying 8/3 by 2 and 3/2 by 3
so 8*2/3*2=16/6
3*3/2*3=9/6
16/6+9/6=25/6
Hope this helps!
Answer:
tam 20 = 4 / x
x = 4 /tan 20 = 4 / .364 = 10.99
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer: These are the answers for the first section
A) 1/5(10)-4= -2
B) 1/5(-15)-4= -7
C) 1/5(2)-4= -3.6
Step-by-step explanation: You plug in those numbers for X
A rational number is any number that can be written as a/b