Answer: to establish the layout of all slides, or a group of slides, in a presentation.
to determine the theme of all slides, or a group of slides, in a presentation.
to allow users to apply changes in layout or theme to an entire presentation.
Explanation:
It should be noted that the Slide Master refers to the top slide which controls the information regarding the background, fonts, theme, layout, and color of all the slides in Microsoft PowerPoint.
The phrase best describes the purpose of a slide master include:
• to establish the layout of all slides, or a group of slides, in a presentation.
• to determine the theme of all slides, or a group of slides, in a presentation.
• to allow users to apply changes in layout or theme to an entire presentation.
Therefore, the correct options are C, D and F.
Answer:
The correct answer is option B.
Explanation:
When the Federal reserve bank sells government securities, the banks will purchase them and pay back fed. This payment is made out of banks' reserves. This causes the reserves to decrease.
As reserves decline, the banks will be able to provide fewer loans. Consequently, this decrease in lending will further cause the money supply to decrease.
Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
The effect that could be called to the given scenario above is the referral marketing. The referral marketing is a way of being able to promote products to customers, specifically new, with the use of referrals. It could be seen above as after Jack recommended it to Jill, Jill will now refer the product that she loves to another person that could be a potential new customer.
Answer:
expensed in the period in which the product is manufactured.
Explanation:
A product can be defined as any physical object or material that typically satisfy and meets the demands, needs or wants of customers. Some examples of a product are mobile phones, television, microphone, microwave oven, bread, pencil, freezer, beverages, soft drinks etc.
Manufacturing costs can be defined as the overall costs associated with the acquisition of resources such as materials and the cost of converting these raw materials into finished goods. Manufacturing costs include direct labor costs, direct materials cost and manufacturing overhead costs.
Generally, a product cost or the cost associated with the manufacturing of a particular product is expensed within the period in which it was manufactured by the firm.