1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
15

Just need help with these questions 16,20 24,25 Need Help Fast

Mathematics
1 answer:
Novay_Z [31]3 years ago
3 0
For number 16, keep the slope and plug in the values of x and y and solve for the y intercept. For 20 take the opposite reciprocal and then plug in the values of x and y and solve for y intercept. For number 24 and 25 convert both into slope intercept form (y=mx+b) and see if they are parallel or perpendicular
You might be interested in
Help me please!!!!!!!!!!!
tangare [24]

Answer:

m∠B = 107°

Step-by-step explanation:

The given geometric figure is a deltoid or quadrilateral with two pairs of equal adjacent sides whose diagonals are perpendicular.

The longer diagonal divides two opposite angles into two equal parts, which means:

m∠A = 2 · 32 = 64°

m∠C = 2 · 41 = 82

Also the angles m∠B ≅ m∠D = x

The total sum of the inner angles in the quadrilateral is 360°, which means:

2 · x = 360 - ( 64 + 82) = 360 - 146 = 214 => x = 214/2 = 107°

m∠B = 107°

God with you!!!

7 0
3 years ago
HELP ASAP Gina doesn’t agree with her town’s new policy about public playgrounds. The local newspaper’s editor has given her hal
Damm [24]

Answer:

to perduade and to instruct

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
iragen [17]

Answer:

The unit price is <u>63 cent</u> per kilogram bag of rice.

Step-by-step explanation:

Given:

A 6-kilogram bag of rice costs $3.80.

Now, to find the unit price.

So, to get the unit price we use unitary method:

If cost of 6 kilogram bag of rice = $3.80.

Then cost of 1 kilogram bag of rice = \frac{3.80}{6}  = \$0.633.

Thus, the unit price is $0.633 per kilogram bag of rice.

Now, according to question we convert the unit price into cent by using conversion factor:

$1 = 100 cent

$0.633 = 0.633\times 100=63.3\ cent.

<em>So, rounded to nearest cent  = 63 cent.</em>

Therefore, the unit price is 63 cent per kilogram bag of rice.

7 0
3 years ago
When viewed from the front, the rope used to tie down a tent forms a pair of supplementary angles with the ground. Find m abc​
DedPeter [7]

Supplementary angles are angles that add up to 180 degrees.

180 = 3x + 4 + 8x + 11

Combine like terms.

180 = 11x + 15

Subtract 15 from both sides.

165 = 11x

Divide both sides by 11

15 = x

m<ABC = 3x + 4 = 3(15) + 4 = 45 + 4 = 49 degrees.

8 0
3 years ago
Use the graph of the function. Determine Over what interval(s) the function is positive or negative.
san4es73 [151]

Answer:

I can't see the numbers well, but the graph is decreasing from (-inf, minimum) and increasing from (minimum, inf).  The minimum  is the vertex.  Hope this helps!

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jordan paid $11.20 for 5 pears and 6 peaches.The cost of 3 prears is as much as 2 peaches. Find the cost of a pear and a peach.
    6·1 answer
  • Given: x+3.8&gt;-10.02<br><br> Choose the solution set
    12·2 answers
  • -8(2x+4)+8(4+7x)=8x+3x​
    15·1 answer
  • Me. And Mrs. Jefferson have a total of $5170 in the bank. At the end of the month, mr. Jefferson deposits $450 into his account,
    14·1 answer
  • Jack and Tyler ate a total of 35 cupcakes Tyler ate 5 more than jack how many did each person eat
    6·2 answers
  • Translate the following into an inequality:
    14·1 answer
  • Factor the polynomials by finding the GCF
    5·1 answer
  • Factor: -12n – 20<br> -4 (3n - 5)<br> 4 (3n + 5)<br> -4 (3n+5)<br> 4 (3n – 5)<br> Done
    7·1 answer
  • You are preparing for a breakfast party and enough milk for 20 people. Each person will drink about 200 mL of milk. Which is the
    6·1 answer
  • How can I do this ???​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!