1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
7

The weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95. Round each rate to the nearest hu

ndredth if needed. Find both unit rates. Which unit rate is typically used? Explain.
Mathematics
2 answers:
BigorU [14]3 years ago
7 0

Given values are :

5 pound of organic apple costs $13.95

So, 1 pound of organic apple will cost = \frac{13.95}{5}= 2.79

So, per unit rate of apples will be $2.79 per pound.

We will also find the another unit rate of per dollar.

So, using $13.95 we can purchase = 5 pounds of apples

Hence, with $1 we can purchase = \frac{5}{13.95}= 0.36 pounds of apples.

So, per unit money (dollars) the amount of apples will be 0.36 pounds.

Here, we can say that the 1st part;  the per unit rate of apples that depicts how many apples can be bought in $2.79 is the unit rate used.

beks73 [17]3 years ago
3 0

Answer:

$2.79 per pound of apples.

0.36 pounds per dollar.

The unit rate representing cost of per pound apples is typically used.

Step-by-step explanation:

We have been given that the weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95.

Since we know when rates are expressed as a quantity of 1, such as 100 meter per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. We need to have 1 in our denominator to express two quantities as unit rate.

Let us find the unit rate in terms of cost of per pound bag of apples.

\text{Unit rate as the cost of organic apples per pound}=\frac{\$13.95}{5 \text{ pounds of organic apples}}

\text{Unit rate as the cost of organic apples per pound}=\frac{\$2.79} {\text{ pound of organic apples}}

Therefore, our unit rate will be $2.79 per pound of apples.

Let us find unit rate of pounds of apples per dollar.

\text{Unit rate as the pounds of organic apples per dollar}=\frac{5\text{ pounds of organic apples}}{\$13.95}

\text{Unit rate as the pounds of organic apples per dollar}=\frac{0.3584 \text{ pounds of organic apples}}{\$}

\text{Unit rate as the pounds of organic apples per dollar}\approx \frac{0.36 \text{ pounds of organic apples}}{\$}

Therefore, our another unit rate will be 0.36 pounds per dollar.

Since, we purchase apples or other items according to their price per piece or their price per pound in our daily life, therefore, the unit rate representing cost of per pound apples is typically used.

You might be interested in
Find the product of 2 5/6x 1 3/4
Drupady [299]
2 5/6 = 2.83
1 3/4 = 1.75
2.83*1.75= 4.9525
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the mean of the following data
Evgesh-ka [11]
Hi, the mean for the numbers is 29, B =D
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the equation?
Gelneren [198K]

Answer:

Hello,

answer B

2

Step-by-step explanation:

\dfrac{2}{x} -\dfrac{x}{x+5} =\dfrac{10}{x^2+5x} \\\\we\ suppose\ x\neq 0\ and\ x\neq -5\\\\\text{Reducing to the same denominator}\\\dfrac{2(x+5)-x^2}{x(x+5)} =\dfrac{10}{x^2+5x} \\\\Simplify\ by\ x^2+5x\\\\2x+10-x^2=10\\\\-x^2+2x=0\\\\-x(x-2)=0\\\\roots\ are\ 2 \ and\ 0\ (to\ be\ excluded)\\\\Root=2\\

3 0
3 years ago
Linear Equations, Write an equation to represent the plan and describe each variable or number in your equation represent in the
IrinaVladis [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A frost has caused a temporary spike in the price of orange juice. the price is now $10 a gallon. before the frost, the price wa
Tema [17]
It is $6 more now than before...maybe you were looking for percent increase?

%change=100(final-initial)/initial

%change=100(10-4)/4=150% increase
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Thepie! plz help me! thx!
    5·1 answer
  • Helen's preferences over cds (c) and sandwiches (s) are given by u(s,
    15·1 answer
  • 3x+ 2y= 4 solving for x
    15·2 answers
  • The given line passes through the points and (4,1).
    15·1 answer
  • A crew of highway workers paved 3/20 mile in 40 minutes if they work at the same rate what proportion of a mile well they paid i
    8·1 answer
  • HELPPSOJSUSHHWYAYSYYSYYEHWHWHS​
    10·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST!!!
    7·1 answer
  • Please answer soon (40 Points)
    6·1 answer
  • A farmer sells 8.2 kilograms of apples and pears at the farmer's market. 1/4 of this weight is
    12·1 answer
  • Which method correctly solves the equation using the multiplication property of equality and the reciprocal of one-third? one-th
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!