1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
6

Mallard Corporation uses the product cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 4

5,000 of its sole product. Mallard desires a profit equal to a 12% rate of return on invested assets of $800,000. Fixed factory overhead cost $82,000 Fixed selling and administrative costs 45,000 Variable direct materials cost per unit 5.50 Variable direct labor cost per unit 7.65 Variable factory overhead cost per unit 2.25 Variable selling and administrative cost per unit .90
1. what is the cost per unit for the production of the company's product?
2. what is the markup percentage on product cost for the company's product?
3. what is the unit selling price for the company's product?
Business
1 answer:
KiRa [710]3 years ago
5 0

Answer:

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25

Explanation:

Variable direct materials cost per unit............................ 5.50

Variable direct labor cost per unit.................................... 7.65

Variable factory overhead cost per unit .........................2.25

Variable selling and administrative cost per unit........... .90

TOTAL VARIABLE COST PER UNIT..................................16.3

TOTAL VARIABLE COST = $16.3*45000 units = $733,500

Fixed factory overhead cost $82,000

Fixed selling and administrative costs 45,000

TOTAL COST = $ 860,500

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25

You might be interested in
Abardeen Corporation borrowed $90,000 from the bank on October 1, 2018. The note had an 8 percent annual rate of interest and ma
Vitek1552 [10]

Answer:

$0

Explanation:

Data provided in the question

Borrowed amount from the bank = $90,000

Annual interest rate  = 8%

Maturity date = March 31, 2019

Since it is mentioned in the question that, the interest and the principal were paid in cash on the maturity date so for the amount of cash that Abardeen had to pay for 2018 interest would be zero as the principal and the interest is paid for 2018

7 0
3 years ago
The Boeing Company buys $3 million worth of steel, $2.5 million worth of computer hardware and software, and $1 million worth of
astraxan [27]

Answer:

The value added by Boeing is equal to:A)$3.5

Explanation:

Value added is the difference between the price of product or service and the cost of producing it.

Steel           3,0M

Computer    2,5M

Tools            1,0M

  Value Add 3,5M

Boeing          10 M  

3 0
3 years ago
One reason many companies do not organize themselves as an s corporation is that this form of business:
S_A_V [24]

Answer:

S type corporation is difficult to register as it has a particular eligibility restriction, which many businesses are unable to meet.

Explanation:

There are specific pre-requisites before a company may apply as an S corporation

  • It implies that corporation shareholders must be U.S. residents only who directly own the shares.
  • Maximum 100 shareholders can be part of S corporation.  
  • The stock options are restricted to one class only.

The limited stock options, no foreign investment challenges and limitation of maximum shareholders create a barrier to open S type corporation. So the answer is S type corporation is difficult to register as it has a particular eligibility restriction, which many businesses are unable to meet.

7 0
3 years ago
On April 1, 2021, Shoemaker Corporation realizes that one of its main suppliers is having difficulty meeting delivery schedules,
Vlad [161]

Answer:

Explanation:

The journal entries are shown below:

1.  Notes receivable A/c Dr $450,000

          To Cash A/c                               $450,000

(Being the notes receivable acceptance is recorded)

2. Interest receivable A/c Dr $40,500

      To Interest revenue                       $40,500

(Being the interest is collected)

Interest = Principal × rate of interest × number of months ÷ (total number of months in a year)

= $450,000 × 12% × (9 months ÷ 12 months)

= $40,500

The 3 months is calculated from April 1 to December 31

3.  Cash A/c Dr $504,000

             To Notes receivable A/c $450,000

             To  Interest receivable A/c $40,500

             To Interest revenue A/c      $13,500

(Being cash collected recorded)

Interest revenue = Principal × rate of interest × number of months ÷ (total number of months in a year)

= $450,000 × 12% × (3 months ÷ 12 months)

= $13,500

The 3 months is calculated from December 31 to April 1

6 0
3 years ago
In the U.S. current account, most of the trade deficit results from an excess of imported A. merchandise and services B. merchan
Lina20 [59]
In the U.S. current account, most of the trade deficit results from an excess of imported <span>merchandise (B).</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Skills devalopment act
    11·1 answer
  • Your estimate of the market risk premium is 9​%. The​ risk-free rate of return is 3.7​% and General Motors has a beta of 1.7. Ac
    10·1 answer
  • Compute the 2019 standard deduction for the following taxpayers.a. Ellie is 15 and claimed as a dependent by her parents. She re
    15·1 answer
  • The net income reported on the income statement for the current year was $240,000. Depreciation was $52,000. Accounts receivable
    9·1 answer
  • U-Can-Own-It Corporation sells appliances to less educated consumers, inclnding Viv, on installment plans U-Can-Own-It files a s
    6·1 answer
  • How are profits and losses calculated? What is the difference between economic profit and accounting profit?
    13·1 answer
  • Which of the following is true about having a good credit score?
    14·1 answer
  • QUESTION 5
    6·1 answer
  • A company manufacturing shirts for a discount department store decides to create a new style of cotton shirt. The company would
    14·1 answer
  • A rigorous framework for understanding the detailed operations of a business is known as:_______
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!