1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
2 years ago
6

Mallard Corporation uses the product cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 4

5,000 of its sole product. Mallard desires a profit equal to a 12% rate of return on invested assets of $800,000. Fixed factory overhead cost $82,000 Fixed selling and administrative costs 45,000 Variable direct materials cost per unit 5.50 Variable direct labor cost per unit 7.65 Variable factory overhead cost per unit 2.25 Variable selling and administrative cost per unit .90
1. what is the cost per unit for the production of the company's product?
2. what is the markup percentage on product cost for the company's product?
3. what is the unit selling price for the company's product?
Business
1 answer:
KiRa [710]2 years ago
5 0

Answer:

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25

Explanation:

Variable direct materials cost per unit............................ 5.50

Variable direct labor cost per unit.................................... 7.65

Variable factory overhead cost per unit .........................2.25

Variable selling and administrative cost per unit........... .90

TOTAL VARIABLE COST PER UNIT..................................16.3

TOTAL VARIABLE COST = $16.3*45000 units = $733,500

Fixed factory overhead cost $82,000

Fixed selling and administrative costs 45,000

TOTAL COST = $ 860,500

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25

You might be interested in
Suppose the real risk-free rate is 2.50% and the future rate of inflation is expected to be constant at 4.10%. What rate of retu
Yakvenalex [24]

Answer: 6.6%

Explanation:

The Pure Expectations Theory believes that the future long term rate is a reflection of future short term rates.

In terms of a 5 Treasury Security then, the rate of return to be expected is the risk free rate adjusted for inflation.

The Treasury Security has no risk but for inflation risk hence this is all that should be catered for.

Rate of Return on 5 year Treasury Security = Real Risk Free Rate + Inflation Rate

= 2.5% + 4.1%

= 6.6%

5 0
3 years ago
a) Determine a minimum inventory production plan (i.e., one that allows arbitrary hiring and firing). b) Determine the productio
PIT_PIT [208]

Answer:

Hello your question is incomplete attached below is the complete question

answer:

A) 32 units ( number of units per month per worker )

B) number of workers required = 975 / 32 ≈ 31

c) mean of the two values = 138 + 41 ) / 2 = $89.50

Explanation:

A) Determine a minimum inventory production plan ( i.e. one that allows arbitrary hiring and firing )

The number of units per month per worker = 32 units

To have a minimum/least inventory; production plan  = demand by hiring or firing

of employees

<em>attached below is the table </em>

B)  determine the production plan that meets demand but does not hire or fire workers during the six-month period

To determine this production plan we have to find the per month production = (Total demand - beginning inventory ) / 6

                   = ( 6350 - 500 ) / 6  = 975 units produced

number of workers required = 975 / 32 ≈ 31

C) Calculate The cost of subcontracting needed to beat the cheaper of the two options above

regular cost = 8 * 5 = $40

we will keep 30 workers in order to determine how much subcontracting is needed and the maximum and minimum value of each unit is kept hence the overall cost <  $253900.

if subcontracting cost = $138  then total cost = $253820

If subcontracting cost = $41  then total cost = $245090.

Therefore mean of the two values = 138 + 41 ) / 2 = $89.50

D) subcontracting cost of $50 formulating a LP and solve to optimality for the constraints of this problem

Z <= (Y+1)*7680 , X + 32Y >= 5850

6 0
2 years ago
George transfers cash of $150,000 to Finch Corporation, a newly formed corporation, for 100% of the stock in Finch worth $80,000
kolbaska11 [484]

Answer:

Finch has an interest expense deduction of the amount of $6,300.

Explanation:

Based on the information given in a situation where Finch pays George interest of the amount of $6,300 in which the amount of $7,000 was the principal payment on the note which means that Finch will have an interest expense deduction of the amount of $6,300 reason been that the amount of interest that was paid to George which is $6,300 will be the amount that is allowed for deduction.

3 0
3 years ago
You sell a stock for $50.00 that was held for 10 years. You earned a return of 8%. What was the original cost of the stock?
Irina18 [472]

Answer:

Original cost of the stock = $23.16

Explanation:

Original cost of the stock = Selling price of stock / ( 1 + r )^n

Original cost of the stock = $50 / (1+8%)^10

Original cost of the stock = $50 / (1.08)^10

Original cost of the stock = $23.16

7 0
3 years ago
What was the trade discount rate if merchandise with a list price of $14,200 was sold at a net price of $9,940?
Marianna [84]
30% off. 14,200 multiplied by 0.7 equals 9,940. 1.0 - 0.7 = 0.3
6 0
3 years ago
Other questions:
  • An economist conducted a study of the possible association between weekly income and weekly grocery expenditures. The particular
    8·1 answer
  • Martin purchased municipal bonds that yield 7% annually and certificates of deposit which yield 9% annually.
    14·1 answer
  • The beta of an all equity firm is 2.3. If the firm changes its capital structure to 50% debt and 50% equity using 8% debt financ
    11·1 answer
  • Dimon Products' sales are expected to be $5 million this year, with 90% on credit and 10% for cash. Sales are expected to grow a
    10·1 answer
  • The legal responsibility for the financial cost of another person's losses or injuries is referred to as:
    8·1 answer
  • Perkembangan HAM di dindonesia dalam aspek kehidupan
    11·1 answer
  • Bob is a student at Fresno State University who recently got his first F. Now he has to make a decision about how to get his gra
    8·1 answer
  • The GATT agreement was replaced by the World Trade Organization.
    10·1 answer
  • Company Z understands that their business is at risk. How can they use step two in the
    6·1 answer
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!