1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
7

Find two integers whose sum is 5 and product is 4

Mathematics
2 answers:
liq [111]3 years ago
7 0
1 and 4
1+4=5
1×4=4
This is the answer mark me BRAINLIEST!
gregori [183]3 years ago
6 0

Answer:

1 and 4

Step-by-step explanation:

1+4=5

1 x 4=4

You might be interested in
Is 1\8 equivalent to 4\32
Klio2033 [76]
Yes it is, 8•3 is 32
4 0
3 years ago
Two cones are similar. The volume of the larger cone is 27 cm³ and the volume of the smaller cone is 8 cm³. The height of the sm
EastWind [94]
The height of larger will be 3 cm
As, 
= ∛8 cm³ * 27 cm³ / (2 cm) ³
= 3cm
8 0
3 years ago
What number is 58% of 225?
FrozenT [24]
58% of 225 is 130.5.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the line whose slope is 3 that passes through the point (-1, 5).
sergey [27]
We knownthe equation of a line is y = mx + b. where m is slope and b is y intercept.

the point slope equation of a line is y - y1 = m (x - x1)

plug in x1 and y1 and m
y- (5) = (3)(x - (-1))
y - 5 = 3x + 3
y = 3x + 8
3 0
3 years ago
Please tell me x thankyou very much please no fake answers I really need help!! Thankyou so much
Sonbull [250]

Answer:

Ckl or ckm

Step-by-step explanation:

I rlly just guessed

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Company A is trying to sell its website to Company B. As part of the sale, Company A claims that the average user of their site
    5·1 answer
  • The Browns are moving across the country. Mr. Brown leaves 3.5 hours before Mrs. Brown. If he averages 45 mph and she averages 9
    12·1 answer
  • In a triangle the second angle measures twice the first and the third angle measures 5 more than the second. If the sum of the a
    5·1 answer
  • Double a number is equal to the number decreased by 5 find the number
    13·2 answers
  • Piece function:
    14·1 answer
  • A unit rate compares a quantity to
    11·1 answer
  • PLS HELP ME <br> what is the equation I really need it
    5·1 answer
  • Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.
    11·2 answers
  • Is the expression <br> 3/4a (16b + 24) equivalent to 12ab + 18a? <br> SHOW YOUR WORK
    5·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!