Answer:
A 180-degree clockwise rotation about the origin followed by a translation 1 unit to the left.
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
The answer is 'C'
Step-by-step explanation:
Congruent simply means "the same." When a line divides two parralel lines transversals are created. This means that there are angles on both lines that are similar. To fully understand which angles would be the same, I reccommend researching "transversals" for more information, or asking your teacher about it as it is hard to explain without a proper diagram.
The number of solutions of the system of equations is 904 086
Answer:
Aiko should not have put both of the 'i' out of the brackets.
Step-by-step explanation:
As only one integer has i with it, it is not possible to take the i out of the bracket.