1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
3 years ago
15

To pay for a sofa, Maddie made a payment of 64 dollars each month for one year. How much did the sofa cost ?

Mathematics
2 answers:
mario62 [17]3 years ago
7 0
So you need to multiply 64 times 12 and she has to pay $768
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
6 0

Answer:

$768.00

Step-by-step explanation:

Maddie purchased a sofa.

To pay for the sofa, she made a payment of 64 dollars each month for one year.

She paid $64 for 12 months.

The cost of the sofa = 64 × 12

                                 = $768.00

Cost of the sofa would be $768.00.

You might be interested in
If a quantity increases by 25% and then decreases by 25%, will that result be the original quantity? Explain.
Helen [10]
It depends if its decreasing 25% of the original quantity or decreasing by 25% of the quanity that is after already increasing by 25%.
5 0
3 years ago
A girl has 3 different swimsuits, 4 different shorts and 3 different pairs of flip-flops. In how many different ways can this gi
In-s [12.5K]

Answer:

Option D is the correct answer.

Explanation:

 A girl has 3 different swimsuits, 4 different shorts and 3 different pairs of flip-flops.

 Different ways can this girl wear a swimsuit, a pair of short and a pair of flip-flops = 3P₁ x 4P₁ x 3P₁

               = 3 x 4 x 3

               = 36

  Different ways can this girl wear a swimsuit, a pair of short and a pair of flip-flops = 36

Option D is the correct answer.

4 0
2 years ago
E^3x.cos4x.sin2x hii please solv this​ you have to differentiate
finlep [7]

Answer:

y = e^{3x}.cos4x.sin2x

=> y' =- 3e^{3x}.4sin4x.2cos2x=-24.e^{3x}.sin4x.cos2x

dy=y'.dx => dy = -24e^{3x}.sin4x.cos2x.dx

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Need an answer, please need an answer, please​
trasher [3.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area = 192 m²

Perimeter= 56 m

Width = x m

Perimeter = 56

2*(length + width) = 56

Divide the equation by 2

l + x = 56/2

l + x = 28

    l = 28 - x

Area = 192 m²

l * w = 192

(28 - x)*x = 192

28x - x*x = 192

0 = 192 - 28x + x²

x² - 28x + 192 = 0

2) Equation is a quadratic equation. The roots of this equation will the dimensions of the rectangular plot.

3) The roots represent the width and length  of the rectangle.

x² - 28x +192 = 0

Sum = -28

Product =192

Factors =  -16 , -12   {-16 +(-12) = -28  & (-12)*(-16) = 192}

x² - 28x + 192 = 0

x² - 12x - 16x + (-16)*(-12) = 0

x(x  -12) - 16(x - 12) = 0

(x - 12)(x -16) =0

x -12 = 0     ; x - 16 = 0

x = 12  ; x = 16

x = 12 ,16

4) Sum of the roots = 12 + 16 = 28

Sum of the roots = half of the perimeter

5) Product of the roots = 12*16 = 192 =  area of the rectangle.

6 0
2 years ago
Which is the dependent variable when 3x = y?
Andrej [43]

Answer:

A dependent variable is a variable (often denoted by y ) whose value depends on that of another.  so it is the variable that changes depending on the numbers beside it.

I hope this helps if not check out Khan academy

https://www.khanacademy.org/math/algebra/introduction-to-algebra/alg1-dependent-independent/v/dependent-and-independent-variables-exercise-example-3  

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Triangle D E F is shown. Angle D E F is a right angle. The length of hypotenuse D F is 5 StartRoot 2 EndRoot and the lengths of
    13·2 answers
  • A spinner is divided into three equal sections labeled 1, 2, and 3. Another spinner is divided into four equal sections labeled
    13·2 answers
  • ______ are two angles that add up to 180° that share a common vertex.
    7·2 answers
  • Which number line plots the integers –12, –3, and 7? A number line going from negative 15 to positive 10. Points are at negative
    11·2 answers
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • Can someone help me with this? Please
    12·2 answers
  • Hannah wants to laminate the tabletop in her study room. The tabletop is the shape of an isosceles trapezoid shown here. If lami
    14·2 answers
  • Sarah owns a small business selling clothing. She knows that in the last week 11 customers paid cash, 4 customers used a debit c
    6·1 answer
  • This cubiod is made from 6 small cubes write how many small cubes there are in this cubiod
    12·1 answer
  • ←
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!