10 5/6 = 65/6
2 1/4 = 9/4
2 (9/4) = 9/2
So the length left is
65/6 - 9/2 =
65/6 - 27/6 =
38 / 6 =
19 / 3 =
6 1/3 in
sorry this was a late response
He has $2 left because he has $5, which is taken away from $14 leaving him $9 in debt, $8 of his debt is forgotten so he's down to $1 in debt, after he pays off his last dollar, he will have only $2.
Answer:
it will 7.5×10^3 hope it helps
Answer:
b) y= 3x - 5
Step-by-step explanation:
9x-15 ÷3 = 3x - 5
3y ÷ 3 = y
The 8 pound bag is better.
Divide the price by the weight, and you get the price per pound, which you can compare directly.
8 pound: 7.40/8 = $0.93 per pound
4 pound: 5.38/4 = $1.35 per pound