1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grigory [225]
3 years ago
6

What is the next term of the geometric sequence 2,10,50

Mathematics
2 answers:
Serga [27]3 years ago
6 0
The next one would be 100
faust18 [17]3 years ago
6 0
2*5=10 so 10*5=50 then 50*10=500


500 is the correct answer plz can i have brainliest
You might be interested in
What angle measures have tangent 1
kati45 [8]

Step-by-step explanation:

the angle should be 60°

7 0
4 years ago
Describe who is responsible for the cost and efficiency variances for direct materials, direct labor, and manufacturing overhead
MAVERICK [17]

Answer:

The materials price variance is usually the responsibility of the purchasing manager. The materials quantity and labor efficiency variances are usually the responsibility of production managers and supervisors.

6 0
3 years ago
How many solutions does this equation have 3x-2x+4=2+x+2
ch4aika [34]
If you simply it down you get
x + 4 = x + 4
so X can technically be any number
8 0
3 years ago
Help please!!! I really need it
jenyasd209 [6]

Answer:

140

Step-by-step explanation:

2000 divided by 7% will give you 140 hope it helps

6 0
3 years ago
What is the exact value of 11.68 - 0.48 ÷ (-1.6) =
Ann [662]

Answer:

11.93

Step-by-step explanation:

Order of Operations rules require that we do the division first:

-0.48      48

-------- = --------- = 0.3

-1.6        1600

Then we combine 11.68 ad 0.3, obtaining 11.93.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you divide a fraction by a fraction?
    10·1 answer
  • Suppose both employees work the same amount of time determine which employee earns more money
    10·1 answer
  • What is a constant interval and how does it appear on a graph?
    15·2 answers
  • Nick spent 2/3 of his money on games, the rest was spent on lunch. If lunch cost $10 how much money did he have at first?
    10·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • a painter mixes 2.5 pints of yellow paint with 4 pints of red paint to make a certain shade of orange paint. How many pints of y
    14·2 answers
  • A couple spent a total of $50.40 for dinner. This included a 20% tip and 6% sales tax on the price of the meal. What was the pri
    10·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLIEST.
    9·2 answers
  • Find the value of each variable. Round your answers to the nearest tenth. (Soh Coh Toa)
    8·2 answers
  • Please help! thanks !!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!