1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
3 years ago
6

Erica needs 5 1/2 gallons of paint to paint her house. She has 3 1/2 gallons of paint at school and her friend can give her 1 3/

4 gallons. How many more gallons of paint does Erica need??
Tell me the answer in fraction form.
Mathematics
2 answers:
Dima020 [189]3 years ago
3 0

Answer:

Erica needs 1/4 more gallons of paint.

Step-by-step explanation:

3 1/2 + 1 3/4 = 5 1/4

in order to get 5 1/4 to 5 1/2, you need to add another quarter.

So:

5 1/4 + 1/4 = 5 1/2

Inessa [10]3 years ago
3 0

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

3 1/2 + 1 3/4 = 5 1/4

5 1/4+1/4=5 1/2

You might be interested in
PLS HELP ME ASAP FOR 7. A and B! (SHOW WORK!!!) + lots of points
Over [174]
So...
ANS of 
7(a)=(30)+(n x 20)        {n=n. of hours}

7(b)= with my mind
3 0
3 years ago
Jamie is trying to eat slices of pizza for 10 minutes. Currently he can eat 16 slices in 10 minutes, but he wants to increase th
Artemon [7]
25% of 16 is 4 so 16+4 is 20 slices of pizza
4 0
4 years ago
What is the value of x​
rodikova [14]
X = 180 - 44 - 29 = 107°
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the given lengths form a right triangle?
Alla [95]

Answer:

I think it is A but not 100% sure.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Multiply.
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Hello, There! i Noticed that your Question is 4.62 x 106 I'm Suggesting you mean 4.2 x 10 to the 6th power.

4,620,000 Is the Correct Answer My Friend! <3

_____________________________________________________

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 30 friends are coming to my house for a cookout. 16 of them want hot dogs, 16 of them want burgers, and 11 of them want salad. 5
    15·2 answers
  • What id the GCF for 81 and 64
    9·2 answers
  • Find the area of each.<br><br> 5in and 2.4
    12·1 answer
  • $14.37 for 3lb what’s the unit rate
    12·2 answers
  • A delivery truck driver charges a fixed base price of $6 for 2 miles. After 2 miles, he charges an additional $2 for every mile.
    15·2 answers
  • Explain why all of the graphs in this lesson show the first quadrant but omit the other three quadrants
    10·1 answer
  • The original quantity is 10 and the new quantity is 13% what is the percent change is it increase or decrease
    13·2 answers
  • Please Help!!<br> What is the value of cell C2?<br><br> A. 2<br> B. 24<br> C. 50<br> 4. 64
    11·1 answer
  • HELP PLS!!! BRAINLIEST WILL BE GIVEN​
    7·1 answer
  • Select the correct answer. The motion of a car on a position-time graph is represented with a horizontal line. What does this in
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!