1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
3 years ago
9

The square playground has an area of 829 square feet. a fence must be built around the entire playground. what is the length of

one side of the playground? answers
Mathematics
1 answer:
fgiga [73]3 years ago
3 0
829/4 = 207.25. Because it is a square, all the sides will be the same length
You might be interested in
Charlie and Andy solve this problem in two different ways.
hammer [34]
Subtracted then divided
5 0
3 years ago
Please help me . the image is attached
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

50 times.

Step-by-step explanation:

Since the two coins are fair, each has a 1/2 chance of landing on heads. If both of them land on heads, that possibility would be 1/4 (1/2 * 1/2)

Because you are running the experiment 200 times, multiply 200 by 1/4:

200/4 = 50 times.

Hope this helps!

7 0
4 years ago
Three dozen eggs cost $18.00, How much would one egg cost?
Assoli18 [71]

Answer:

SUPER SORRY IF THIS IS WRONG

I believe one egg would cost $2

Step-by-step explanation:

Three dozen eggs is 36 eggs, then 36 divided by 18 is 2. So one egg would be $2.

Again really sorry if I am wrong.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the graph of y=-4/?
viva [34]

sorry I don't solve this problem

8 0
3 years ago
What is the equation of a line that is parallel to 2x+3y=3 and passes through the point (3, −4) ?
kari74 [83]
The correct answer in my opinion is 2x+3y= -6 <span />
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following equations is not equivalent to the others?
    9·2 answers
  • Jenny used 1/4 cup of milk for each batch of brownies she made for the school fair. If she used 3/4 cup of milk in all, how many
    13·2 answers
  • Please help!!! <br><br>find 2(-4) ^2 - 2(2) ^4 + 3^2 - -4^2 + 2^4 ​
    13·1 answer
  • What is the median of the data set?<br><br> {7, 4, 2, 0, 12, 7, 3}
    5·1 answer
  • Which statement is NOT true?
    7·1 answer
  • Please help me out!!!!!!!! :)
    9·2 answers
  • Find the value of x. 2x and 4x
    10·1 answer
  • HEEELP ASAP ITS DUE SOON AND ITS TIMED ILL GIVE BRAINLIEST AND LOTS OF POINTS
    13·1 answer
  • Solve x - 6x = 40 by factoring. What is<br> the solution?
    15·1 answer
  • help me!!! Write an equation of the line passing through the point (2, 8) that is perpendicular to the line 2x - 3y = 7
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!