Answer:
33.6 grams
Step-by-step explanation:
Rate 1;
8 hours = 1.6 g
24 hours = 24 × 1.6/8 = 4.8 hours
Rate 2;
4 hours = 1.6 g
72 hours = 72 × 1.6/4 = 28.8 g
Total grams of Drug A that the patient receive
altogether = 28.8 + 4.8 = 33.6 g
Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
Answer:
10
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
1 hour = 60 minutes
60 minutes / 10 minutes = 6
So 6 times in one hour 3 buses depart.
6 x 3 = 18 total buses in an hour.