1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serious [3.7K]
3 years ago
9

You are buying markers for the students in first grade. Each student will get 5 markers. There are 16 students in one class and

19 students in the other class. How many markers do you need to buy?
Mathematics
2 answers:
Masja [62]3 years ago
6 0
52 markers that you will need to buy.
SVEN [57.7K]3 years ago
6 0
You would need to buy 175 markers

5 markers (each student gets 5) times 16 (cause there's 16 students in class)=80 markers needed for the first class

5 markers (each student gets 5) times 19 (cause there's 19 students in the class)=95 markers needed for the second class
 
Add both together 80+95 and u get ur answer which is 175 markers 

Hope this helps! :)
You might be interested in
Mai runs 3 laps around the track in 4 minutes<br> How many minutes per lap is that?
Zigmanuir [339]
I think it might be 1.2
5 0
2 years ago
I snowboard originally cost $120 but it is on sale for 45% off if a customer buying a snowboard has a coupon of $15 off of any p
murzikaleks [220]

Answer:

$39

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Please help me with this problem
BaLLatris [955]
They each have the same amount, 10+7=17
8+9=17


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many lines of symmetry does this letter have? A. 0 B. 1 C. 2 D. 4 (its an S)
maks197457 [2]
Does not have a line of symmetry. Answer is A: 0

No possible folds to have it match up unless you rip the fake S.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains four red marbles and six blue marbles.
Anna [14]

Answer:

4/6 and 5/8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 7/16 as a decimal
    10·1 answer
  • Gus is making a Chilli recipe that calls 3 parts beans to five parts ground beef .if he is using 8 cups of ground beef for a big
    15·1 answer
  • Write the number 4.2 x 10^2 in standard form.
    14·1 answer
  • Solving Exponential and Logarithmic Equations In Exercise, solve for x.<br> 500(1.075)120x = 100.000
    11·1 answer
  • Joe has a 28 foot long board. He needs to cut it into 24 equal length part. H owmany feet long should each section of the board
    10·2 answers
  • You come across a box of perfume what should you do Amazon
    13·1 answer
  • Sam has $140 to shop with… He wants to buy a pair of jeans that cost $45 and then some rings. The Rings cost $16 each. If Sam pu
    11·1 answer
  • Jay sells 10 packs of apples for 80p. He wants to make £75 at the end of the year. How many packs of apples does he need to sell
    13·1 answer
  • Someone please answer this correctly
    10·1 answer
  • Cómo resuelvo estás ecuaciones<br>6×-5y=-3<br>3×+2y=12​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!