1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
8

In june 2005 peter mailed a package from his local post office in fayetteville north carolina to a friend in radford virginia fo

r 2.07 the first class rate at the time was 0.23 per once
Mathematics
1 answer:
erik [133]3 years ago
7 0

0.23w = 2.07

w = 2.07 ÷ 0.23

w = 9 ounces

You might be interested in
If m a is 45, then a is ?
dezoksy [38]
Then a is Half of 45 wich is 22.5 I believe. 
5 0
3 years ago
PLZ HELP!!!!!!!!
nekit [7.7K]

Answer:

B. Function 2

Step-by-step explanation:

Line P gradient is

Gradient = rise/run

= 1/4

Negative slope so gradient is - 1/4

Out of all the gradient, the lowest value has to be function 2 or line p & not 1/4r-5 because when r is 1 we get a gradient of 1.

-1/4xr - 5

-1/4x1 - 5

-1/4-5

-1/-1 = 1

Plus, 1 is greater than - 1/4 or - 0.25.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you write a word form for 4.293
pychu [463]
Four and two hundred ninety-three thousandths
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2-gallon bucket of paint costs $58.24. What is the price per cup?<br> Hehe pleaseee .
mina [271]

Answer:

$1.82 per cup

Step-by-step explanation:

REMEMBER:16cups per gallon

2 x 16 = 32

58.24 divided by 32 = 1.82

8 0
2 years ago
Find the sum or difference 7/8 + 9/16
zavuch27 [327]

Answer:

The answer is 23/16 but if you want it to be a mixed number, it is 1 7/16.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B8%28x%2B3%29%5E%7B2%7D%7D%7B2%28x%2B3%29%7D" id="TexFormula1" title="\frac{
    5·1 answer
  • Fabian harvests 10 pounds of tomatoes from his garden. He needs 225 pounds to make a batch of soup. If he sets aside 2.8 pounds
    14·1 answer
  • -4x+8y=-256 -6y = x. how do u solve this equation by substitution.
    5·1 answer
  • Solve the equation for x.
    6·1 answer
  • (5x²—4x—3)+(—2x²+7x+10)​
    5·2 answers
  • A person is paying $10 per week to a friend to repay a $100 loan
    11·2 answers
  • Which expression represents the shaded length of the number line below? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) A 34×32\dfr
    13·1 answer
  • Steam and leaf plot question
    12·1 answer
  • Pls help me! when i write A&gt;9 it says im wrong. pls help meeeeeeeeeeeee
    12·1 answer
  • Given a force of 10N and an acceleration of 5m/s? What is the mass?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!