1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
2 years ago
13

Tee Time Golf Resort plans to use famous Kauri wood from New Zealand for parts of the interior of the magnificent clubhouse at i

ts new golf resort near Salem, OR. According to the importer, each 10-foot slab will cost Tee Time approximately $5,000. Looking at the exchange rates, Tee Time's finance director noted that $500 US dollars = $738 NZ dollars. The importer will order directly from his source in New Zealand. Tee Time's finance director has determined that
A. there will be a shortage of the wood.
B. it will cost less when the exchange rate of U.S. dollars to NZ dollars is just about equal.
C. it's a good time to buy the wood.
D. it's not a good time to buy the wood.
Business
1 answer:
LekaFEV [45]2 years ago
5 0

Answer: C. it's a good time to buy the wood.

Explanation:

$500 = 738NZ dollars, therefore 738 NZ dollar ÷ $500 = 1.476NZ dollar

The current exchange rate is $1 = 1.476NZ dollar

10 foot slab costs $5000, Tee Golf Resort will pay $ 3387.53 ($5000/1.476NZ)

if they import wood from New Zealand. Tee Golf Resort will pay less than $5000 if they import Wood from New Zealand at the current exchange rate. This is a Good time for them to import woods

You might be interested in
Three employees of a hardware store damaged a tile floor while moving concrete pavers from their delivery truck to an outdoor pa
KiRa [710]

Answer:

The Business Auto Coverage Form in this case will cover for tile damages that occur due to accidents brought about during the transfer of property from a covered auto to the place where the property is finally delivered. The damages that occurred on the pavers will not be covered because of the care, custody, and/or control exclusion clause.

8 0
3 years ago
Polar bears in captivity exhibit obsessive patterns of behavior such as pacing back and forth on the same spot, swinging their h
kherson [118]

Answer:

c. Stressed polar bears exhibit obsessive patterns of behavior.

Explanation:

  • If a polar bear is bred in captivity they show an obsessive pattern of behavior.
  • Such as the passing of the back and forths on the same spot and swimming on their heads from side to side.
  • And also use their paws to repeatedly strike their heads as a sign of stress. This shows that they don't do well in captivity.
5 0
3 years ago
Given the following data, calculate the total product cost per unit under variable costing. Direct labor $ 3.50 per unit Direct
labwork [276]

Answer:

$7.05

Explanation:

Given that

Direct labor = $3.50 per unit

Direct material = $1.25 per unit

Variable overhead = $41,400

Total fixed overhead = $150,000

Produced units = 18,000

The computation of total product cost per unit under variable costing is shown below:-

Total Variable overhead = Variable overhead ÷ Produced units

= $41,400 ÷ $18,000

= $2.3

Total product cost per unit = Direct labor + Direct material + Total variable overhead

= $3.50 + $1.25 + $2.3

= $7.05

3 0
3 years ago
A
Vesnalui [34]

Answer:

D. secured loan

Explanation:

"A secured loan is a loan backed by collateral"

[A. unsecured loan is a loan that doesn't require any type of collateral.]

[B. credit card ...no]

[C. property loan is a secured loan that is sanctioned keeping an asset as mortgage with the lender.]

[D. secured loan is a loan that is backed by collateral]

8 0
2 years ago
Comfort Cloud manufactures seats for airplanes. The company has the capacity to produce​ 100,000 seats per​ year, but currently
trapecia [35]

Answer:

Decrease by $ 186,000

Explanation:

Variable Mfg. Cost $ 270

Variable Marketing $ 100 + increased by 2 per unid = $ 102

Total Variable $ 372

NOW Sales Price $ 310

Less Total Variable Cost 372

= Contribution Margin $ -62

Times units sold × 3000

= losses $ 186,000

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Max Company uses 20,000 units of Part A in producing its products. A supplier offers to make Part A for $7. Max Company has rele
    6·1 answer
  • According to the real balances effect, when the price level: Falls, cash is worth less and therefore people buy less. Falls, cas
    7·1 answer
  • The ________ model highlights the primary or support activities that add a margin of value to a firm's products or services wher
    13·1 answer
  • Which of the following situations represents an economic problem? a) A student trying to decide how to spend his weekly allowanc
    15·1 answer
  • How many cases of bankruptcy cases are provided for in the bankruptcy code
    8·1 answer
  • Presented below is information related to Vaughn Company. Cost Retail Beginning inventory $252,960 $281,000 Purchases 1,368,000
    12·1 answer
  • Beyond standard benefits like vacation time, sick leave, and health
    12·1 answer
  • Free
    13·2 answers
  • Compute predetermined overhead rates and explain why estimated overhead costs (rather than actual overhead costs) are used in th
    13·1 answer
  • ) At 1 november 2014 Brian owed $28,754 to his suppliers. During the year he paid his suppliers a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!