Answer:
the average unit cost: $7.917
Explanation:
I think your question is missed of key information, allow me to add in and hope it will fit the original one.
<em>In its first month of operations, McLanie Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $8, and (3) 500 units at $9. Assuming there are 200 units on hand at the end of the period. Calculate average unit cost. (Round answers to 3 decimal places, e.g. 5.125.)</em>
My answer:
Given:
- 1) 300 units at $6, (2) 400 units at $8, and (3) 500 units at $9.
<=> Total units = 300 + 400 + 500 = 1200 units
<=> Total cost: 300*$6 + 400*$8 + 500*$9
= $1,800 + $3,200 + $4,500
= $9500
- As we know that, the average unit cost:
= Total cost / total units
=$9,500 ÷ 1,200 = $7.917
Hope it will find you well.
<em />
9 yards is 324 inches so they are equal.
Answer:
The old man was stuck in the rare chance
structure because it's all about how you put it together
Answer:
See attachment for 1 and 2
Explanation:
Number 2 (continuation)
ISP should process the soy meal into soy cookies because that increases profit by $263. However, ISP should sell the soy oil as is, without processing it into the form of Soyola, because profit will be $56 higher if they do. Since the total joint cost is the same under both allocation methods, it is not a relevant cost to the decision to sell at splitoff or process further.