1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
2 years ago
11

karen has two dogs. the larger dog weighs 1.4 pounds more than the smaller dog. the combined weight of the two dogs is 12.6 poun

ds. what is the weight of the smaller dog
Mathematics
1 answer:
Elenna [48]2 years ago
6 0

Answer:

5.6

Step-by-step explanation:

let ‘x’ denotes the weight of smaller dog.

“1.4″ + x” be weight of larger dog

combined weight = 12.6

smaller dog weight =

x+x+1.4 = 12.6

2x + 1.4 = 12.6

2x = 12.6–1.4

2x = 11.2

x = 11.2/2

x = 5.6

You might be interested in
AABC has vertices at (1,5), (4,8), and (16, 12). A second triangle, ADEF, has vertices at (4, 20), (16, 32), and (64, 48). If th
navik [9.2K]

Answer: the first one

Step-by-step explanation:

(x,y)->(4x, 4y)

5 0
2 years ago
Tom wants to buy some protein bars and magazines for a trip he has decided to buy three times as many protein bars with magazine
kumpel [21]

Answer:12 Protein bar and 3 magazines

Step-by-step explanation:

Given

Tom purchases Protein bars 3 times as much as magazine

Each bar cost  \$ 0.7

Each magazine costs \$ 2.50

Sales tax is 6.5 %

suppose Tom buy x magazines so

Price of magazine is 2.5 x

Price of bars is 3\times 0.7x=2.1 x

Total Price=2.5 x+2.1 x=4.6 x

After sales tax =4.6x(1+0.065)=4.899 x

This must be less than \$ 20

so 4.899x < 20

x< 4.082

thus x=4

so he but 4 magazines and 12 protein bars

3 0
2 years ago
What is the answer to 8=56, 7=42, 6=30, 5=20, 3=?
ozzi
8(7) = 56
7(6) = 42
6(5) = 30
5(4) = 20
4(3) = 12
3(2) = 6
∴ 3 = 6
7 0
2 years ago
3a-3/a+6=9/6 what is a
Gekata [30.6K]

Answer:

a=1/2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPP<br><br> A. 9<br> B. 20<br> C. 16<br> D. 4
serious [3.7K]

Answer:

C 16

Step-by-step explanation:

Using ratios

3:12

12/3=4

4:x

4*4=16

x=16

4:16

hope this helps:)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Write a power represented with a positive base and a positive exponent whose value is less than the base.
    15·1 answer
  • Need to know the answer to this again
    14·1 answer
  • 2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • What is the measurement of the unknown fifth interior angle of this pentagon
    14·2 answers
  • How is 1432-1235=197
    7·2 answers
  • Is Anyone know the answer????
    6·2 answers
  • Order the set of integers from greatest to least.{-8, 32, 55, -32, -19, -3}
    9·2 answers
  • Use the table to find the relationship between the two quantities.
    11·2 answers
  • What is the value of x and y when x = 9/4 and y = 3/5 ​
    12·1 answer
  • Why i the product of two rational number alway rational?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!