1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
7

Ian is going to water his plants .is it resasoable to say he will fill the watering can with 3liters of water explain

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
6 0
No! a liter is as much as a big bottle of soda! he should use 3 milileters. please vote me brainliest if i helped :) ❤️
You might be interested in
Answer ASAP PLS
Ipatiy [6.2K]
The answer is 1, just use a calculator.
7 0
3 years ago
Help!<br><br>Questions: fifteen litera of gasoline coast ₱725.what is the coast per litter​
zubka84 [21]

Answer:

₱48.33 is the cost per litter.

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate of an object, divide the cost by the amount of the object. 725/15=48.33

4 0
2 years ago
Solve for -(3x-2)= -4(x+1)-4
Mazyrski [523]

-(3x - 2) = -4(x + 1) - 4

-3x + 2 = -4x - 4 - 4

-3x + 4x = -4 -4 - 2

x = -10 answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
En el año 2017 una fábrica obtuvo 200.000 unidades de producto utilizando 25.000 horas de mano de obra. Partiendo de la producti
Butoxors [25]

Answer:

211,200 unidades de productos que debes obtener en el año 2018 si quieres incrementar la productividad de la fuerza laboral en un 10% utilizando 24,000 horas laborales.

Step-by-step explanation:

Datos de 2017

Unidades = 200.000

Horas laborales = 25,000

Unidades por hora laboral = 200.000 / 25.000 = 8

2018

Horas de mano de obra = 24.000

Unidades por hora laboral = 8

Unidades totales = 24,000 * 8 = 192,000

Queremos aumentar la productividad en un 10%

10% de 8 = 0,8 Se deben producir 0,8 adicionales cada hora para obtener un 10% más de productividad.

El nuevo número de unidades producidas después de una mayor productividad será

8+ 0.8 = 8.8 unidades por hora

Unidades totales = 24,000 * 8.8 = 211,200 unidades serán producidas.

211,200 unidades de productos que debes obtener en el año 2018 si quieres incrementar la productividad de la fuerza laboral en un 10% utilizando 24,000 horas laborales.

2017 data

Units = 200,000

Labor Hours = 25,000

Units per labor hour = 200,000/25,000= 8

2018

Labor Hours = 24,000

Units per labor hour = 8

Total Units = 24,000*8 =192,000

We want to increase the productivity by 10 % so

10 % of 8 = 0.8   An additional 0.8 must be produced each hour to get 10 % more productivity.

The new number of units produced after increased productivity will be

8+ 0.8 = 8.8 units per hour

Total units = 24,000* 8.8=   211,200 units will be produced.

211,200 units of products you must obtain in the year 2018 if you want to increase the productivity of the labor force by 10% using 24,000 labor hours.

5 0
3 years ago
822 + 4z + 1222 what is this simplified
Eva8 [605]

Answer:

4z+2044

Step-by-step explanation:

822+4z+1222

Combine Like Terms:

=822+4z+1222

=(4z)+(822+1222)

=4z+2044

:0

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Describe the number of faces and thier shapes
    8·1 answer
  • What is one way to find the total cost of a pair of shoes for $57 with a sales tax of 2%?
    10·1 answer
  • What is the measure of an exterior angle of a regular hexagon? And what's the formula?
    11·1 answer
  • What is 12x3-9x2-4x+3
    9·1 answer
  • Quick! 25 points!!!!!!!
    8·2 answers
  • What is the cube root of 512m^12n^15?<br> -16m^4n^5<br> -8m^5n^4<br> 8m^4n^5<br> 16m^5n^4
    10·1 answer
  • Why would you even ask this ._.
    6·1 answer
  • Bella, Tia, and Ron participate in a trivia contest at a book shop. Tia scores 4 points, Ron scores 3 points, and Bella scores 2
    14·1 answer
  • Whats 60 + 9........
    12·2 answers
  • Which of the following would be found on a consumer’s credit report?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!