1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
3 years ago
12

In 2016, teller company sold 3,000 units at $600 each. variable expenses were $420 per unit, and fixed expenses were $270,000. t

he same selling price, variable expenses, and fixed expenses are expected for 2017. what is teller’s break-even point in sales dollars for 2017?
Business
1 answer:
Anit [1.1K]3 years ago
6 0
Assuming that you have the values for the year 2017, the break-even point would be 1500 units for the year 2017. To calculate this, we use the idea that at the breaking point, total sales is equal to the total cost or expenses made. Which would be:

selling (x) = fixed + variable (x)

x = fixed / (selling - variable)
x = 270000 / (600-420)
x = 1500 units
You might be interested in
A wedding party hired a sole proprietorship to cater their wedding. In this situation the sole proprietorship is a partnership,
Kruka [31]

Answer:

False

Explanation:

A sole proprietorship is owned and managed by a single person. The owner is responsible for all the decisions and actions of his or her business. The owner may hire workers to assist in running the business. The workers remain workers and not partners in the business.

The law does not distinguish between the business and the owner. Any liabilities arising from the business are considered to be the owner's liability. In this wedding situation, the sole proprietor is solely responsible for the mistakes of his assistant.

7 0
2 years ago
Raymond Cattell's Personality Factor Questionnaire can be used to
vovikov84 [41]
<span>The correct answer is letter (A). Raymond Cattell's Personality Factor Questionnaire can be used to "predict an individual's behavior." Raymond Bernard Cattell was an American and British psychologist who is know of its intrapersonal psychological structure and exploration to different areas of empirical psychology.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 - Describe two justifications for the need for professional financial planning advice
icang [17]

Answer:

Financial planning is a step-by-step approach to meet one's life goals. A financial plan acts as a guide as you go through life's journey. Essentially, it helps you be in control of your income, expenses and investments such that you can manage your money and achieve your goals.

Explanation:

4 0
3 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
2 years ago
Cal has a choice between two gambles. The first gamble offers a 50 percent chance of winning $20 and a 50 percent chance of losi
Ber [7]

Answer:

The second gamble has the higher expected value. EV = 4

Explanation:

In betting, expected value can be defined as (Amount won per bet * probability of winning) – (Amount lost per bet * probability of losing)

For the first gamble:

EV=(0.5*20) - (0.5*20) = 0

For the second gamble:

EV= (0.2*100) - (0.8*20) = 4

This means that Cal is expected to earn $4 for each $20 waged on the second gamble while he is expected to break even in the first gamble.

Therefore, the second gamble has the higher expected value.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Indirect labor and indirect materials are classified as factory overhead and product costs factory overhead and period costs ope
    15·1 answer
  • Aubrey uses her credit card to buy some clothes for $552.86. She can pay up to $195 on the credit card each month. What is the t
    5·1 answer
  • Which of the following is necessary to create an agency relationship? a. consideration b. an agent with contractual capacity c.
    11·1 answer
  • Substance use/abuse becomes a form of self-soothing when you feel stress or anxious
    5·1 answer
  • Bryant leased equipment that had a retail cash selling price of $690,000 and a useful life of six years with no residual value.
    7·1 answer
  • "A customer has a restricted margin account with $2,500 of SMA. If the customer wishes to buy $7,500 of marginable common stock,
    8·1 answer
  • An automobile manufacturer has written a long PowerPoint presentation to share with investors about the upcoming year’s business
    7·1 answer
  • In the current year, Marnie rented her vacation home for 75 days, used it for personal reasons for 22 days, and left it vacant f
    11·1 answer
  • A combination of high crude oil prices and government subsidies for ethanol have led to a sharp increase in the demand for corn
    5·1 answer
  • g Distinguish between the total U.S. debt and the debt held by the public. Why is the debt as a percentage of GDP more relevant
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!