1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
3 years ago
13

You are 330 from home and you are driving home and you are driving toward home at an average of 55mph. Wr Try and equation to re

present the situation and find the domain and range of the function
Mathematics
1 answer:
DochEvi [55]3 years ago
8 0
Wouldn't that be 330 miles?  Units are important.

Let d represent your distance from home.  At the beginning you're 330 miles away, driving home at 55 mph (average).  If x represents the number of hours you've driven, then

d(x) = 330 miles - (55 mph)x
You might be interested in
Is t-8=3t+1 a solution , no solution or a infinite solution
olasank [31]
T = -4.5

Answer is One solution.
3 0
3 years ago
Perform the indicated operation.<br><br> 11(-2)<br><br> 22<br> 9<br> -9<br> -22
ASHA 777 [7]

Answer:

<u>-22</u>

Step-by-step explanation:

When you multiply a positive and negative number together, it becomes negative.

Multiplication is repetitive addition.

11(-2) = -11 + -11 = -22

3 0
3 years ago
How do I cancel my bmembership
Mashutka [201]

Answer:

hjk

Step-by-step explanation:

qqq

4 0
3 years ago
The cost to produce a product is modeled by the function f(x) = 5x^2 − 70x + 258, where x is the number of products produced. Co
Advocard [28]

The minimum of a quadratic function, with a positive coefficient a, is its vertex.

Let's find the x₀ coordinate.

f(x) = 5x^2 -70x + 258\\\\x_0=\dfrac{-b}{2a}=\frac{-(-70)}{2*5}  =\frac{70}{10} =7

Now we need to find y₀ coordinate. That will be the minimum of function.

y_0=5\times7^2-70\times7+258=13

So, the minimum cost to produce the product is $13

Decompose 5x^2 − 70x + 258 into multipliers

5x^2 - 70x + 258=(5x^2-70x+245)+13=5(x^2-14+49)+13=\\=5(x-7)^2+13

Answer: 5(x − 7)^2 + 13; The minimum cost to produce the product is $13.

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I DONT UNDERSTAND MY HOMEWORK AND ITS TUE TODAY
Scrat [10]

Answer:

All of the above

Step-by-step explanation:

The question is asking you which equation you can use for you to find the value of the undefined variable, n.

In this case, all of the equations above are eligible to find the value of the variable n since regardless of the variable position, you will yet be able to find its value.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Justo ayer fue el cumpleaños de Mauricio. Si a la edad e Mauricio, le sumo 13, al resultado le resto 10, luego al nuevo resultad
    14·1 answer
  • Zahra spent $20.50 on 10 party favors for her party. The boys each received a puzzle book that cost $1.75 each. The girls each r
    14·1 answer
  • Help with this question asap
    10·2 answers
  • If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
    10·1 answer
  • Please answer CORRECTLY !! Will mark brainliest !!!
    13·1 answer
  • Lennox owns a big apple orchard. She ships her apples to various markets using a fleet of trucks. Every week, each truck goes on
    13·2 answers
  • A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
    10·1 answer
  • Rate of change of 15
    8·1 answer
  • In parallelogram KLMN if LN=20 find LP.
    14·2 answers
  • Can anyone help please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!