1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
7

Help plz asap !!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Serggg [28]3 years ago
8 0
17.156 is the rational number, if the number can be put into fraction form then it is considered rational
Natasha2012 [34]3 years ago
5 0
The answer is the 3rd answer choice, because it is not repeating or an imperfect square root.

Hope this helps
You might be interested in
GIVING BRAINLIEST!!! A student observes a beaker of room temperature water resting on a table. She states that the beaker of wat
attashe74 [19]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Barbara can pay either $80 per month or one lump sum of $800 per year for car insurance. How much does she save yearly if she ch
Schach [20]

Answer:

$160

Step-by-step explanation:

In the monthly payment option she would pay $80 per month, therefore in a year (12 months) she would pay:

$80*12 =  $960

We can see that this amount is greater than the $800 she would pay in the lump sum payment option.

The money she would save is:

$960 - $800 = $160

She would save<u> $160 yearly</u> with the lump sum payment option.

4 0
4 years ago
Just some questions I need answered!
Anni [7]

4z>-60

divideby 4

z>-15


x+19 <=-5

subtract 19 from each side

x<= -24


7 0
3 years ago
Write the slope-intercept form of the equation
Amiraneli [1.4K]
Y=-9/2x-13 is the line
6 0
4 years ago
What is the price of the items Nakita bought?
timurjin [86]

Answer:

B $10.45

Step-by-step explanation:

Fist you find how much the 2 boxes of cracker cost

$3.50 * 2 = $7

Then subtract the amount of 2 crackers by the $0.80 coupon

$7 - $0.80 = $6.20

Then add that amount to the cost of a jar of peanut butter

$6.20 + $4.85 = $11.05

Then add that about for with the amount of a package of juice boxes

$11.05 + $2.40 = $13.45

Then subtract the total amount to the $3.00 coupon

$13.45 - $3.00 = $10.45

B $10.45 is your answer

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Show the division using disks. Relate your model to long division. 56/4
    14·1 answer
  • Y=-3x 2.5 is it linear
    15·2 answers
  • sharon is making greeting cards, each card takes her twenty minutes to make. how many can she complete in two and a half hours?
    13·1 answer
  • Question 5 on the attachment
    15·1 answer
  • LOOK AT THE PHOTO HELP ME PLEASE
    6·1 answer
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • Write the equation in point slope form given that the slope is −1/2 and goes through the point (4, −7)
    8·2 answers
  • Which number is rational?<br> /2<br> 10<br> O<br> 16
    15·1 answer
  • A 4 x 5 x 8 rectangular prism is cut parallel to one of its faces into two prisms. Which could be the dimensions of the resultin
    13·2 answers
  • 5 times a number x subtracted from the root from 60 to 3 result is less than 40 find the three lowest values of x​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!