Answer:
Step-by-step explanation:
24)
200= 3(21) + 4x
200= 63 +4x
-63 -63
137= 4x
divide each side by 4
34 = x
c
25)
.5(pi)= about 1.6
1.6(2.5)= 4
c
44)
equation- T= 12.17+0.75v
105.75= 12.17 + .75v
-12.17 -12.17
93.58= .75v
divide each side by .75
answer 125
Student A starts with $100 in the bank and makes $5 a day. Student B starts with $50 and makes $7 a day. Assuming the students save their money, when will they have the same amount of money ?
Hi there,
Recall how 7 packs for gum sell for $29.33.
Before we can calculate how much it would cost to sell 3 packs of gum, we must calculate how much it would first cost to sell 1 pack of gum.
The cost of 1 pack of gum is the current total cost divided by the total amount of gum packs you receive at that price.
In this case, the total cost is $29.33, and we receive 7 gum packs at that price.
Therefore, the cost of 1 pack of gum is
, which equates to $4.19.
We now know that each pack of gum costs $4.19.
Hence, 3 packs of gum would cost three times that price.

The cost of 3 packs of gum is $12.57.
Hope that helps!
Answer:
i think it d
Step-by-step explanation: